Stále se neví, co bude s areálem po zkrachovalé ostravské chemičce

Ostrava - Ani po desíti letech není rozhodnuto, co bude s areálem po zkrachovalé chemičce Ostramo-Vlček. Věřitelé totiž zatím nepřijali ani jednu nabídku na jeho koupi. Do veřejné soutěže se přihlásili tři zájemci, včetně města Ostravy, jeden z nich však nesplnil její podmínky.

2 minuty
Reportáž Radka Wiglasze
Zdroj: ČT24

Devadesát milionů korun – to byla nejvyšší nabídka za polorozpadlý areál bývalé chemičky Ostramo. Přišla s ní firma ASPG CZ. Dala si však jednu podmínku – aby se stát zaručil, že pozemky pod ní zbaví ekologické zátěže. Tu věřitelé ale neakceptovali. Zbylé dvě nabídky od města Ostravy a investorů z Prahy, každá kolem 65 milionů korun, pak přišly věřitelům příliš nízké. „90 milionů jednoznačně nejlepší nabídka. Znamená to o 30 procent větší částku v tom uspokojení,“ vyjádřil se zástupce jednoho z věřitelů František Bušek. „Závěr je takový, že se bude znovu jednat se zájemci, bude se jednat o podmínkách, takže dojde k prodeji. Ale může to být bez veřejného výběrového řízení tak, že věřitelský výbor rozhodne, který z uchazečů je vlastně nejvýhodnější,“ uvedla správkyně konkurzní podstaty Věra Záděrová.

Všichni tři zájemci tak nadále zůstávají ve hře. A to včetně ostravského magistrátu, jehož nabídka - i přes neúspěch - měla největší podporu. „Je to nevyužité území, my, když chceme přilákat průmysl do Ostravy, tak zabíráme pole a zelené louky,“ řekl primátor Petr Kajnar. Prodej mohou  zkomplikovat ještě žaloby, které podala společnost Transkorekta. Právě té patřil areál předtím, než Ostramo zkrachovalo. A nyní se domáhá jeho navrácení. „Domnívám se, že i ty podané žaloby, které jsou zcela bezdůvodné a jsou podané jen proto, aby prostě ztěžovaly to zpeněžení, že nebudou překážkou na prodej,“ řekla správkyně konkurzní podstaty Záděrová. Konkurzní správkyně tak začne nejdříve jednat v nejbližších dnech s firmou ASPG CZ. A pokud se nedohodnou, na řadě budou další zájemci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...