Soud zrušil zvolení zastupitele Prahy 13, komise mu přidala hlasy

Praha – Volba zastupitele Prahy 13 Miroslava Mengera (KSČM) neplatí, rozhodl pražský městský soud. Okrsková komise mu zapsala 109 hlasů, ve skutečnosti jich dostal pouze 11. Volbu Mengera, který kandidoval na devátém místě, navíc napadl zástupce komunistické strany. Volby v Praze 13 vyhrála ODS, městskou část povede spolu s ANO a ČSSD. Komunisté mají dva zastupitele.

„Počet 109 hlasů je nesprávný a neodpovídá předloženým hlasovacím lístkům, tedy počtu hlasů fakticky odevzdaných voliči,“ píše se ve zveřejněném usnesení. Menger by se bez přidaných hlasů zastupitelem nestal, „nepřeskočil“ by kolegy na kandidátní listině před sebou. Místo něj mandát získá druhý na kandidátce Luboš Petříček.

„Zjistili jsme, že v jednom volebním okrsku volba neodpovídala situaci. Ostatní kandidáti tolik preferenčních hlasů nedostali,“ uvedl Michal Drobílek z Okresního výboru KSČM Praha 5, který žalobu na volby podal. Menger navíc podle jeho slov požádal o vystoupení ze strany.

Volba jednoho ze zastupitelů Prahy 13 je neplatná (zdroj: ČT24)

„Soud považuje za potřebné zdůraznit, že se nezabýval dopadem zjištěné nesprávnosti na celkový výsledek voleb, neboť neplatnost nebyla navrhovatelem namítána,“ píše se v soudním usnesení. Před vyřízením žaloby městským soudem se nemůže sejít ustavující zastupitelstvo a zvolit starostu a další členy vedení města.

  • Volby v Praze 13 vyhrála ODS se ziskem 20,01 procenta hlasů. Druhé skončilo ANO, třetí byla TOP 09. Do zastupitelstva se dostali ještě zástupci Strany zelených a Piráti pro Prahu 13, ČSSD a KSČM. Koalici vytvoří ODS, ANO a ČSSD, starostou bude i nadále David Vodrážka (ODS).