Skupina, která do Česka dostávala cizince, stanula před soudem

Ostrava - Desítky cizinců, převážně z Vietnamu dokázala na území České republiky ilegálně dostat organizovaná zločinecká skupina. Vstupní bránou do Evropy se pro imigranty stalo fingované studium na brněnském Vysokém učení technickém. Skupinu měl přímo z Vietnamu řídit neznámý muž, který spravedlnosti zatím uniká.

Jako dobře organizovaná imigrační agentura, fungující rychle a efektivně. Bohužel pro obžalované ale až za hranou zákona. Šestice obžalovaných se podílela na propracovaném systému legalizace pobytu vietnamských imigrantů v České republice. Dnes za to stanula před ostravským soudem. Oblíbenou propustkou do Evropy se pro tuto skupinu stala hlavně studentská víza. Potvrzení o studiu získávali obžalovaní pro své klienty na Vysokém učení technickém v Brně. Stačilo je přihlásit na kurz češtiny pro cizince, do kterého ale nikdy nenastoupili. „V tehdejší době bylo možné získat potvrzení o plánovaném studiu, pokud vás zastupovala agentura a finanční otázka se řešila následně. V současné době už to možné není,“ vysvětlila vedoucí Institutu celoživotního vzdělávání VUT Brno Petra Navrátilová.

Reportáž Jiřího Loučky a Ondřeje Schneidera (zdroj: ČT24)

Údajní vietnamští vysokoškoláci měli bydlet kvůli nahlášení na úřadech i v domě v Ostravě. Majitel je kamarád jednoho z obžalovaných. Klienty pro výnosný byznys sháněla skupina přímo ve Vietnamu, tam měla působit i zatím záhadná osoba takzvaného pana Dunga – podle obžaloby zřejmě hlavy celé organizace. Zájemcům pomáhala obstarávat potřebné doklady, inkasovala od nich peníze za vyřízení víza nebo povolení k pobytu, kdy částky dosahovaly v průměru 10 až 13 tisíc dolarů za osobu. I kvůli desítkám svědků z řad cizinců se soudní líčení potáhne minimálně několik měsíců. Mužská polovina z šestice obžalovaných zatím zůstane ve vazbě. Kvůli stejné kauze je samostatně stíhána i bývalá pracovnice opavské cizinecké policie.