Šebrovští rozhodnou o solární elektrárně v referendu

Šebrov/Kateřina (Blanensko) - Protesty a petice tří čtvrtin obyvatel donutily šebrovské zastupitele před nedávnem pozastavit projekt solární elektrárny. Dnes je její výstavba opět ve hře. Investor, který s elektrárnou počítal, kvůli protestům návrh zastavěné plochy solárními panely zmenšil a nabídl obci dvacet milionů. Jenže většina obyvatel o elektrárnu nestojí. Alespoň dle podpisových archů petice. Bojí se odlesku panelů, znehodnocení krajiny a poklesu cen nemovitostí na úpatí chráněnné krajinné oblasti Moravský Kras. O všem by nakonec mělo rozhodnout referendum, které musí obec uskutečnit do konce března.

Miliony korun pro obec nebo výhled do přírody bez solárních panelů? Pro a proti, která by přinesla stavba solární elektrárny teď musí zvážit obyvatelé Šebrova na Blanensku. Jejich zastupitelé totiž vrátili do hry plán na její výstavbu a to i přes to, že kvůli nesouhlasu místních už jednou projekt shodili pod stůl. Investor ale projekt pozměnil a tentokrát podporu u zastupitelů našel. Značná část obyvatel je ale stále proti.

Elektrárnu nechtějí, mají strach

Zastupitel Šebrova (zdroj: ČT24)

„Toto jsou podpisové archy Šebrova a Kateřiny a je tam 495 podpisů. Občané se mohli vyjadřovat pro i proti. Nás skutečně zajímal názor občanů,“ uvedla Edita Mrázková, obyvatelka obce Šebrov-Kateřina. O plánech na výstavbu fotovoltaické elektrárny v Šebrově se obyvatelé podle ní dozvěděli náhodou, až když zastupitelé začali projednávat návrh změny územního plánu. Solární panely měly tehdy pokrýt 17 hektarů k obci přiléhajících luk. Velká část místních se pustila do sbírání podpisů proti projektu - obávali se odlesků od panelů, znehodnocení krajiny a snížení ceny jejich domů. 
 
Zastupitele předsvědčilo dvacet milionů

Přestože prý byli zastupitelé do poslední chvíle pro výstavbu, zřejmě pod tlakem nespokojených obyvatel před dvěma měsíci nakonec návrh na změnu územního plánu nepodpořili. Investor tehdy vyhrožoval obci žalobou. Dnes už je ale vše jinak - většina zastupitelů je po posledních jednáních s investorem zajedno. „Došlo k podstatné změně, protože investor nabídl snížení plochy voltaické elektrárny a nabídl 20 milionů jednorázově,“ vysvětlil jeden ze zastupitelů Šebrova Jan Matal.

Nabídka je dle investora skutečně velkorysá. „Na jedné straně je tady sluneční elektrárna na osmi hektarech, která po dvaceti letech skončí, sbalí se a bude tady opět louka, na druhou stranu je tady dvacet milionů, za které chtějí zastupitelé postavit polyfunkční halu, bude k účelu školy jako tělocvična,“ vypočítává výhody své nabídky zástupce investora Jaroslav Rektor.

Rozhodne referendum

Definitivní slovo ale budou mít nakonec obyvatelé Šebrova a přidružené Kateřiny. Zatím se většina oslovených vyjadřila proti elektrárně. Verdikt ale potvrdí referendum, které se uskuteční letos 13. března. Aby bylo platné, musí se v něm vyjádřit 300 obyvatel Šebrova a přilehlé Kateřiny. A aby se elektrárna nestavěla, musí by se proti ní postavit padesát procent hlasů.

Vydáno pod