Ráj pro klíšťata: Opavsko, Bruntálsko a Krnovsko

Ostrava - Lékaři i hygienici v Moravskoslezském kraji hlásí desítky případů nakažení klíšťovou encefalitidou a lymskou boreliózou. Teplé a vlhké jaro vytváří klíšťatům ideální podmínky. Jejich aktivita je v těchto dnech na nejvyšším stupni. Nejvíce infikovaných klíšťat v kraji je na Opavsku, Bruntálsku a Krnovsku. Týdenní předpověď aktivity klíšťat je k dispozici na stránkách ministerstva vnitra.

Podle Státního zdravotního ústavu je dosavadní letošní počet pacientů s klíšťovou encefalitidou rekordní - nejvyšší za posledních dvacet let. „Na našem oddělení jsme hospitalizovali letos sedm pacientů, u dvou dospělých byl poměrně závažný průběh onemocnění s přechodnou poruchou vědomí,“ potvrdil přednosta Kliniky infekčního lékařství FNO Luděk Rožnovský.

Klíšťová encefalitida může mít zejména u dospělých fatální průběh. V Česku na ni ročně zemřou dva až tři lidé. „Očkovat se nechá kolem dvaceti procent lidí, například v sousedním Rakousku je to až 90 procent,“ říká vedoucí Centra klinických laboratoří Zdravotního ústavu Ostrava Hana Bílková–Fránková.

2 minuty
Reportáž Lucie Křížkové
Zdroj: ČT24

Daleko častější je v populaci nakažení lymskou boreliózou, proti které očkování neexistuje. Nemoc má méně závažný průběh. Jedinou prevencí je se každý večer pořádně prohlédnout. „Na konci května byla dcera se školkou na výletě, potom, když přišla domů, měla malý vpich na hlavě, ve vlasech. Po dvaceti dnech ji začala bolet hlava, a potom jí strnula, takže s ní nemohla pohnout,“ popisuje maminka malé pacientky.

Klíšťatům se nejvíce daří v listnatých a smíšených lesích, ve vysoké trávě a v neupravených zahradách. Nejdůležitější pravidlo pro vytahování klíštěte zní - čím dříve, tím lépe. „Pokud odstraníme klíště hned první den, je v podstatě minimální naděje, že se nakazíme,“ potvrdil přednosta Kliniky infekčního lékařství Luděk Rožnovský.

Klíště
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...