První dva dny pod novými provozovateli čeká registr vozidel odstávka

Praha – Centrální registr vozidel bude dva dny po Velikonocích mimo provoz. Ministerstvo dopravy se rozhodlo odstavit ho, aby otestovalo fungování služby nových provozovatelů. Ti systém převezmou od začátku dubna, odstávka proběhne v úterý a středu, oznámil náměstek ministra dopravy Lukáš Hampl.

Přihlásit vozidlo do registru bude možné v pátek (tam, kde v pátek úřadují) a potom zase až příští čtvrtek. Po Velikonocích totiž registr čeká v úterý a středu odstávka. Ministerstvo se rozhodlo předejít problémům, které by mohly nastat po přechodu na nový systém, a raději bude funkčnost registru dva dny testovat. „Jde o nutnou technologickou odstávku, která by byla nutná vždy při změně dodavatele,“ podotkl ministr dopravy Zbyněk Stanjura.

Předání Centrálního registru vozidel novým provozovatelům oznámilo ministerstvo dopravy před týdnem. Společnosti ICZ, Telefónica O2 a Autocont systém převezmou od původního provozovatele ATS – Telcom, který ho vyvinul, ale úředníci se poté potýkali s jeho pády a pomalým fungováním. To, jak bude registr fungovat od dubna, však je pouze provizorní řešení. Provozovatelé se k zakázce dostali bez soutěže na základě jednání bez uveřejnění, mají ji proto jen do konce roku. Do té doby chce ministerstvo vypsat tendr na nového dodavatele.

ATS – Telcom dosavadní smlouva vypršela, podle ministra Stanjury není žádný objektivní důvod k jejímu prodloužení. Firma navíc měla na úřad vyvíjet tlak s cílem stávající smlouvu prodloužit, který ministr považuje za nepřípustný. Nový způsob správy registru vozidel bude podle něj pro ministerstvo vhodnější – bude mít silnější pozici a zároveň ušetří.

Vydáno pod