Příští Zlatá tretra opět s Boltem, Diamantová liga se zatím neřeší

Ostrava – Nikoliv účast Usaina Bolta, ale už jen disciplínu pro jamajského sprintera budou pro příští ročník Zlaté tretry zařizovat organizátoři ostravského mítinku. Na startu atletické superhvězdy jsou už dohodnutí. Závod už má i termín – úterý 17. června 2014. O případném vstupu do Diamantové ligy stejně jako v minulých letech v Ostravě mluví opatrně.

Čtvrteční mítink přinesl dva nejlepší světové výkony roku, z nichž ale čase Etiopanky Tiruneš Dibabaové na 10 000 metrů vydržel v čele tabulek jen chvíli. Výkonem 30:08,06 minuty jej vymazala její krajanka Meseret Defarová na mítinku ve švédské Sollentuně. „Padlo pět rekordů mítinku, čtyři evropské výkony roku a tři nejlepší výkony na českém území v historii,“ poukázal manažer Zlaté tretry Alfons Juck na ženskou desítku, závod žen na 3 000 metrů překážek a kvalitní čas Zuzany Hejnové na 400 metrů překážek.

Svými výkony se ostravský mítink dostal podle bodování zatím na páté místo letošní sezony. „Podle kvality účastníků to byl nejlepší mítink v historii a podle bodů nejlepší od roku 2004,“ podotkl Juck. „Nastavili jsme za poslední roky laťku hodně vysoko, ale budeme se snažit ji určitě udržet,“ prohlásil ředitel závodu Jan Železný. Smůlu měli sprinteři, kteří museli běžet stovku dvakrát, neboť neslyšeli druhý výstřel po ulitém startu.

Jamajčan Asafa Powell už napodruhé čas pod deset sekund nestlačil. „Nikdo neprotestoval, chtěli běžet znovu,“ řekl Juck. „Nabízel jsem, že počkáme ještě déle, ale už nechtěli,“ doplnil. „Napoprvé zaběhl pod deset sekund a ví, že na to má,“ uvedl Železný. Při prvním startu se u Powella zastavila časomíra na 9,97 sekundy. „Svou roli sehrál i lidský faktor, nebylo to ani slyšet,“ řekl technický ředitel závodu Oldřich Zvolánek. „Chyby se stávají, ale bylo to nepříjemné,“ podotkl Železný. „Jen jsem se bál, aby se (Powell) nezranil,“ přiznal Juck.

Mítink nabídl kvalitní výkony, i když přišel o některé hvězdy - Bolta či katarského výškaře Mutaze Baršima. „Příští rok to zase bude show kolem Bolta,“ věří Železný. Šestinásobný olympijský vítěz a světový rekordman měl letos startovat v Ostravě už posedmé, ale dal přednost přípravě na mistrovství světa. „Už to ani nebudeme oznamovat, že přijede. Jen budeme dohadovat disciplínu,“ uvedl Juck. „A věřím, že se za rok vrátíme ke dvěma oštěpům,“ naznačil, že doufá v návrat Barbory Špotákové po mateřské pauze.

Na mítink měla pozitivní vliv i rekonstrukce stadionu, která bude dál pokračovat. V září by měla být zahájena druhá fáze a dostavba tribun v obou zatáčkách. „Stadion má perspektivu stát se velkým atletickým evropským stánkem,“ uvedl Železný. Lákadlem už několik let zůstává pro ostravský mítink vstup do Diamantové ligy, ale nikoliv za každou cenu. Tento postoj pořadatelů se už pár sezon nemění.

V elitním seriálu by totiž měli svázané ruce výběrem disciplín. „Vědí o nás, zní to lákavě a jestli nějaký mítink má jít do Diamantové ligy, tak jsme to my,“ řekl Železný. Problémem je skutečnost, že elitní seriál je akciovou společností a jen těžko se některý z mítinku vzdá svého podílu. „Možností je jeho rozšíření. Smlouva mezi pořadateli a IAAF skončí příští sezonu. Když se někdy v budoucnu bude hovořit o rozšíření, nebo se řekne, že některý mítink padá, tak bychom o tom uvažovali,“ dodal Juck.