Posunuly se limity a na Prostějovsku mají náhle vodu plnou uranu

Prostějovsko - Voda je stejná, ale norma je nová. Z kohoutku ve dvou obcích na Prostějovsku tak lidem teče voda, která překračuje povolený limit uranu, proto musely vodárny zareagovat a každý druhý den vozí cisternu pitné vody.

V Doloplazech a Víceměřicích na Prostějovsku je cisterna s pitnou vodou parkující na návsi už několik měsíců běžným obrázkem. Voda, která teče místním z kohoutku, má totiž více uranu, než kolik povolují limity.

„Není to nějak zásadně nadlimitní, protože podle rozboru je tam 23 mikrogramů uranu na litr vody. Nově stanovený limit mluví o 15 mikrogramech,“ přiblížil předseda představenstva společnosti Vodárny a kanalizace Prostějov Miroslav Hanák. Přitom ještě donedávna povolovala norma stanovená Světovou zdravotnickou organizací 140 mikrogramů.

1 minuta
Starosta Doloplaz Ladislav Sypko (KSČM) o kvalitě vody v obci
Zdroj: ČT24

Je to tedy stále ta stejná voda, se stejným množstvím uranu, jako místní pili desítky let bez omezení. Panika v obci rozhodně nepropukla, ba naopak. „Z kohoutku? Já se přiznám, že já ji teda piji, protože se mi nechce chodit až k cisterně,“ přiznal se místní obyvatel Ludvík Simerský.

Jenže obsah cisterny se každé dva dny musí měnit. Zbylá voda, která se nevypije, tak končí paradoxně v kanále. „Vidíte ty proudy vody? Té vody tady zůstává opravdu hrozně moc. Lidé si pro ni chodí minimálně. Jen pro kojence nebo děti předškolního věku. Když to končí v kanále, je to škoda. I vzhledem k tomu, že v naší obci je voda jednou z nejdražších v širokým okolí,“ posteskl si starosta Doloplaz Ladislav Sypko (KSČM).

Lidé se rizika nebojí, opatření zavedla jen mateřská škola

Podle odborníků je zvyk železná košile a voda místním neublíží. Jediné místo, kde striktně dodržují „barelový“ pitný režim, je místní mateřská školka. „Jeden barel jsme umístili do kuchyně, protože máme vlastní vývařovnu, takže kuchařka z něj vaří. A tady v místnosti máme ještě jeden barel pro děti,“ vysvětlila ředitelka mateřské školy Vlasta Matoušková.

Vodohospodářům se konečně podařilo sehnat zařízení, které uran z vody odstraní. Koupili speciální filtr, který bude včetně montáže stát zhruba dva miliony korun. Nejpozději do Vánoc by pak měla téct z místních kohoutků přefiltrovaná voda, která bude splňovat přísnější limit uranu.

Načítání...