Památník Velké Moravy láká na hrob vampýra

Staré Město - Mýty o velkomoravské vzdělanosti poněkud nabourává nová výstava památníku Velké Moravy ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Protikladem křesťanských objevů jsou totiž odhalené vampýrské hroby. Archeologům se podařilo objevit velmi zachovalé rituálně pohřbené lidské ostatky. Lidé se tak v období kolem 9. až 10. století bránili před jedinci s údajně nadpřirozenými schopnostmi.

Důkaz o rituálních pohřbech odhalili archeologové v lokalitě Modrá loni v létě. Dětský hrob tam ležel zcela stranou pohřebiště. Osmiletá dívka musela být postrachem pro celou komunitu, archeologové totiž objevili jasné důkazy o vampýrských protiopatřeních. "Natlačili ji do velmi úzké hrobové jámy šířky jen 33 centimetrů, zavalili ji kameny a ty přepálili velkým žárem, lebku jí roztříštili velkým kamenem, popisuje rituální pohřeb Miroslav Vaškových ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti.

Vampýry zcela na okraji společnosti byli lidé nemocní duševně nebo fyzicky. Vědci v kanadském Calgary dokonce dokázali stanovit i přesné diagnózy velkomoravských vampýrů. „Na základě stopových prvků ti lidé byli skutečně nemocní, dokonce možná ve dvou případech pohlavní nemocí - syfilidou,“ upřesňuje Luděk Galuška z Moravského zemského muzea v Brně.

Nahrávám video

Velkomoravskou noc s vampýrem si během prvního otevření expozice nenechaly ujít stovky lidí. Dočkaly se mnohdy až morbidního vyprávění, ale také objasnění toho, jak si Velkomoravané vysvětlovali neúrodu, hladomor nebo živelné pohromy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Načítání...