Brno – Statisíce až miliony dluží pacienti nemocnicím na neuhrazených regulačních poplatcích. Největší dluh v kraji eviduje Fakultní nemocnice Brno, kde na poplatcích chybí pět a půl milionu. Celkem pacienti zdravotnickým zařízením na jižní Moravě dluží víc než 10 milionů korun. Nemocnice navíc dluhy řešit musí i přesto, že je vymáhání třicetikorunového poplatku vyjde mnohem dráž. Poplatky zavedlo ministerstvo zdravotnictví v lednu 2008, cílem bylo omezit zbytečné návštěvy u lékaře.
Pacienti dluží nemocnicím za regulační poplatky miliony
Na regulačních poplatcích vyberou nemocnice miliony korun ročně, které mohou zpětně investovat do péče o pacienty. Přesto se může někdy jednat o danajský dar. Pokud totiž pacient poplatek nezaplatí, jsou nemocnice ze zákona povinné dluh vymáhat. „Přiznám se, že nás to kolikrát stojí ještě mnohem víc peněz, než získáme, protože dopis s upomínkou dneska stojí minimálně 15 korun. Potom následují samozřejmě dopisy s modrou páskou, které jsou ještě dražší. A vymáhání se daří s bídou na 50 procent,“ postěžoval si ředitel Úrazové nemocnice v Brně Karel Doležal, jehož nemocnici dluží pacienti 488 tisíc korun.
Nejvíc hříšníků eviduje Fakultní nemocnice Brno. „K dnešnímu dni je to víc než 5 a půl milionu korun. Větší část tvoří poplatky za hospitalizaci,“ potvrdila mluvčí bohunické nemocnice Anna Mrázová. Pro nemocnici znamenají dluhy obrovskou finanční i administrativní zátěž. „Máme povinnost tyto dluhy vymáhat. To znamená, že tak činíme, nicméně s jistou dávkou selského rozumu. Soudní pře vedeme pouze o vyšší částky, u menších dluhů postupujeme formou upomínek,“ vysvětlila Mrázová.
Náročné vymáhání dluhů navíc vede některé nemocnice k tomu, že zvažují přepustit pohledávky soukromé firmě, jako to nedávno udělala nemocnice v Pardubicích. „Dluhy stále narůstají. Do budoucna zvažujeme, že bychom nechali vymáhání na soukromé firmě. Pro nás je to velká zátěž,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny Šárka Urbánková. Rekordmanem mezi dlužníky u svaté Anny je pacient s dluhem 20 tisíc korun, celkem má nemocnice pohledávky na poplatcích za víc než 2 miliony.
Kolik co stojí?
100 Kč – jeden den hospitalizace v nemocnici
90 Kč – ošetření na pohotovosti
30 Kč – návštěva lékaře nebo nemocniční ambulance
Promlčecí lhůta je u regulačních poplatků tři roky. Nemocnice se snaží hnát k soudu jen nejhorší dlužníky, v tom případě totiž musí nemocnice ze svého zaplatit třeba soudní výlohy. Ostatním pacientům se snaží vyjít co nejvíc vstříc. „Peníze mohou složit na pokladně, uhradit poplatek lze například složenkou nebo bankovním převodem,“ potvrdila Urbánková. Pacienti-dlužníci ale zároveň šidí sami sebe. „Kdyby se nám podařilo dluhy vybrat, vrátí se samozřejmě zpět k pacientům, například v investicích do léčby nebo platů našich zaměstnanců,“ ujistila Mrázová.
Kde a kolik pacienti dluží?
Fakultní nemocnice Brno 5 628 503 Kč
Fakultní nemocnice u svaté Anny 2 150 000 Kč
Krajská nemocnice T. Bati 1 300 000 Kč
Uherskohradišťská nemocnice 749 000 Kč
Kroměřížská nemocnice 783 000 Kč
Vsetínská nemocnice 552 000 Kč
Úrazová nemocnice v Brně 488 000 Kč
Nemocnice Boskovice 270 000 Kč
Nemocnice TGM Hodonín 169 000 Kč
Nemocnice Kyjov 36 000 Kč