Nový rektor Ostravské univerzity chce sloučit školu s VŠB-TU

Ostrava - Do funkce rektora na Ostravské univerzitě byl jmenován Jiří Močkoř. Staronový rektor vyzdvihl rozšíření univerzity o nové fakulty a do budoucna slíbil především zlepšení v oblasti výzkumu. Na slavnostní inauguraci se sjeli rektoři vysokých škol z celé republiky. Jiří Močkoř byl při volbě jediným kandidátem na rektora. Z 33 členů akademického senátu hlasovali jen 4 proti.

Rozrostli jsme se, ale nejsme moc úspěšní v oblasti výzkumu. Tak lze shrnout inaugurační proslov nového děkana. „Vznikly nové fakulty, fakulta sociálních studií a fakulta umění a co je, myslím, velice důležité, vznikla lékařská fakulta. Získali jsme statut, o kterém jsme kdysi ani nesnili,“ říká spokojeně Jiří Močkoř. „Nedaří se nám ale zatím snížit propad v té oblasti vědecké činnosti. To je náš velký dluh a myslím si, že na tom budeme muset ještě zapracovat,“ dodává už méně spokojeně.

Budoucnost Ostravské univerzity jako výzkumného centra vidí nový děkan ve sloučení s Vysokou školou báňskou – technickou univerzitou. „Domnívám se, že tím se otevírá prostor pro vznik majestátní slovutné velké univerzity v Moravskoslezském kraji, která dá perspektivu vysokoškolskému vzdělání v Ostravě,“ souhlasí s ním i prorektor pro studium VŠB-TU Petr Noskievič. Jiří Močkoř je rektorem OU s šestiletou přestávkou už 10 let, tedy polovinu její existence. Podle jeho kolegů je respektovanou osobností ve svém oboru. „Možná, že si na mě lidé zvykli nebo byli prostě líní hledat někoho jiného, i to je možné. Ale já doufám, že přece jenom trošku nějaká ta práce za mnou stojí a že i to je důvod, proč mě volili,“ dodal s úsměvem nový rektor.

2 minuty
Reportáž Lucie Křížkové
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...