Novinka v hygieně: Nemocnici v Ostravě čistí nanotechnologie

Ostrava - Městská nemocnice Ostrava vyzkoušela na několika svých odděleních použití nejnovějších nanotechnologií pro zvýšení hygieny a čistoty. „Jde o revoluční metodu, která by ve zdravotnických zařízeních mohla znamenat převrat,“ řekl ředitel nemocnice Tomáš Nykel. Nemocnice podle něj použila metodu jako první v zemi.

„Tam, kde se čistilo nanotechnologiemi, jsme dosáhli více než padesátiprocentního zlepšení mikrobiální čistoty ovzduší. Je to skutečně velký pokrok a jsem rád, že budeme v tomto projektu pokračovat,“ řekl Nykel.

Technologii v nemocnici aplikovala pražská společnost NanoGT, která používá suspenzi vyrobenou v Japonsku. Obsahuje oxid titaničitý s částicemi titanu o velikosti přibližně dvou nanometrů. Nanočástice obecně je částice látky o velikosti asi jedné miliardtiny metru.

„Pokud se částice dostanou pod hranici sedmi nanometrů, velice revolučně mění svoje optické, fyzikální a chemické vlastnosti,“ vysvětloval ředitel NanoGT Jaromír Hanačík. Díky působení světla dokážou titanové částice spalovat veškeré mikroorganismy, viry, plísně nebo kvasinky, ale také těkavé látky nebo částice mikroprachu. Aplikovaná suspenze má navíc účinně působit minimálně 24 měsíců, kdy stačí povrchy čistit jen teplou vodou.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24

Že technologie funguje, ověřil Zdravotní ústav Ostrava. „Látky organického původu rozkládá, a to ať se jedná o pachy, organické látky typu benzenu, nebo o živé organismy. Snížení celkového počtu mikroorganismů bylo zhruba po měsíci jasné,“ řekl vedoucí ústavu Jiří Bílek. Doplnil, že na ošetřeném povrchu se všechno organického původu rozloží na oxid uhličitý a vodu. Při osvětlení proces běží pořád dokola.

Nemocnice má novou technologií ošetřeno ARO a jednotky intenzivní péče, několik pokojů a vstupní prostory. Chystá se metodu použít v sanitních vozech. Podle Nykela tak nemocnice může pacientům, zaměstnancům i návštěvám nabídnout nové standardy čistoty a vyšší úroveň bezpečí týkající se kontaktních nákaz. Opatření výrazně snižují možnost, že pacientům s oslabenou imunitou způsobí komplikace nežádoucí mikroorganismy.

Firma NanoGT aplikovala přípravek v nemocnici zdarma. Zaváděcí cena pro další zájemce je 190 korun za metr čtvereční. Společnost chce, aby tento přípravek co nejdříve zaregistrovalo ministerstvo zdravotnictví. Směřuje například do potravinářského průmyslu, ale bude nabízet i postřik interiérů automobilů. U vozu střední třídy by to podle Hanačíka přišlo asi na 1900 korun. „Vyzkoušeli jsme, že po několika dnech mizí pachy po zvířatech i cigaretách,“ řekl.