Stonava - Stonava na Karvinsku si najala bezpečnostní službu. V obci se totiž množí krádeže. Vlastní strážníci by prý byli dražší a státní policie má zase služebnu příliš daleko. Za jeden milion korun ročně bude ochranka hlídat školu, domky, obchody nebo sklady.
Některé obce upřednostňují bezpečnostní službu před vlastními strážníky
Dva muži se psem procházejí dnem i nocí Stonavou. Tak je tomu už skoro tři týdny. Včera zaznamenali první úspěch. V rodinném domě na okraji Stonavy chytili dva muže, kteří se do něj vloupali. Muži oblečení v černých uniformách mohou budit respekt. Takové pravomoci jako policisté ale nemají. „Nesmí tedy používat žádných donucovacích prostředků, jako zbraně a želízka, nesmí řešit přestupky, zadržovat osoby na dobu delší než nutnou pro příjezd policie a nesmí kontrolovat osobní věci,“ upřesnil právník Tomáš Krásný. Pomocí bezpečnostní služby se Stonava snaží zastavit počet krádeží, které v posledním roce stále rostou. Nejbližší policejní služebna je totiž až v sousední Horní Suché. Je to asi5 kilometrůod Stonavy. „Těch policistů je tam jak do mariáše, v nočních směnách se musíme obracet na policii v Havířově, ten stav je kritický,“ říká starosta Stonavy Ondřej Feber. Ministerstvo vnitra ale kritiku stonavského starosty odmítá.
Pouze na služby státní policie se rozhodli nespoléhat také v Bolaticích na Opavsku. Soukromá bezpečnostní agentura hlídá zdejší ulice už přes 10 let. Muži v černém nahradili na přelomu milénia obecní policii. Radní tak mohou srovnávat: služby agentury je vyjdou asi na čtvrtinu nákladů na vlastní strážníky. „Čtyři takoví lidé určitě stojí kolem milionu a půl, což pro menší obce je velká zátěž. Spolupráce s tou bezpečnostní agenturou může stát mezi dvě stě tisíci až půl milionem korun,“ uvedl starosta Bolatic Herbert Pavera.
Vedle Bolatic používají služby ochranky také v nedalekých Štěpánkovicích. Na rozdíl od Stonavy ale jezdí do obou obcí bezpečnostní agentura jen na část týdne.