Návrat českých polárníků, aneb když zapadne slunce nad Antarktidou

Brno - Česká antarktická výprava, která má na jižním pólu trvalou stanici, končí v letošním roce svou misi. Na cestě zpět do České republiky jsou poslední z patnácti členné výpravy. Všichni odborníci z expedice na ostrov Jamese Rosse jsou z Masarykovy univerzity v Brně, České geologické služby, někteří z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Univerzity Palackého v Olomouci. O významu polární výpravy svědčí i zájem korunního prince Charlese, který se s polárníky a výsledky jejich výzkumu hodlá seznámit při své pondělní návštěvě Brna.

Expedice začala druhého ledna a zkoumá důsledky změny klimatu na flóru nejchladnějších částí zěmě. V letošním roce dostali slovo i mikrobiologové a odborníci na mikroklimatologii. „Sledujeme například, jak antarktické mechy a lišejníky reagují na zvýšenou teplotu prostředí pomocí komor instalovaných v terénu,“ popsal výzkum Miloš Barták, zástupce vedoucího expedice pro staniční provoz.

Vědci pracovali převážně v okolí Mendlovy polární stanice. pohybovali se přitom nejdále deset až patnáct kilometrů od své základny. Na vodní výpravy používali nafukovací čluny. Žádný z polárníků nemusel absolvovat speciální přípravu na život v odlehlých končinách planety. Téměř všichni už mají z pobytu na pólu zkušenosti.

2 minuty
Návrat polární výpravy
Zdroj: ČT24

„Každý den začíná snídaní v osm hodin ráno. Od devíti hodin začínají lidé pracovat na svých úkolech,“ shrnuje průběh dne polárníků Kamil Láska, který byl vedoucím expedice v letošním roce. Dodává, že program výzkumu je z velké části ovlivněn počasím: „Pokud si člověk předchozí den něco naplánuje, tak se to většinou změní a nepodaří. Plány se tedy tvořily až při snídani.“

O chod stanice se starají všichni členové expedice. Střídají se v pravidelných službách. „Na stanici je takový režim, že se střídají služby v kuchyni, což jsou vždy vybrané dvojice, které jsou za přípravu pokrmu zodpovědné. Máme k dispozici základní sortiment potravin, pečeme si vlastní chléb. Další invence je na jednotlivcích. A záleží na tom, kolik mají času,“ dodal Láska.

Už dnes přitom mohou polárníci předložit některé výsledky svého bádání. „V místě našeho výzkumu probíhá globální oteplování. Dají se pozorovat úbytky pevninských ledovců a úlomků ledu z šelfů,“ popsal Miloš Barták.

V pondělí pak svůj projekt představí princi Charlesovi, následníkovi trůnu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, který navštíví Masarykovu univerzitu v Brně.

  • Polární expedice autor: MU Brno, zdroj: MU Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1504/150347.jpg
  • Polární expedice autor: MU Brno, zdroj: MU Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1504/150336.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...