Národní divadlo a Filharmonie Brno měly loni dluh přes 10 milionů korun

Brno - Národní divadlo a Filharmonie Brno v roce 2012 skončily v minusu 10,6 milionu korun. Větší část, přes deset milionů korun, prohospodařilo divadlo. Radnice jako zřizovatel obou institucí ztrátu uhradí. Na dnešním zasedání s tím souhlasili zastupitelé. Opozice zároveň požaduje, aby byla za hospodaření v divadle vyvozena odpovědnost.

Divadlu byl pro rok 2012 snížen neinvestiční příspěvek od města o pět procent a nedostalo ani žádnou účelovou dotaci. „Příspěvková organizace nemůže skončit s minusem, aniž by se zřizovatel stavěl stranou. Je ale třeba hledat opatření, která tomu do budoucna zabrání, například hledat zodpovědnost za ztrátu,“ řekl na zastupitelstvu Martin Ander z opoziční Strany zelených.

Podle něj by měla radnice nechat prošetřit hospodaření divadla v době, kdy jej vedl bývalý ředitel Daniel Dvořák. Odstoupil v září 2012 mimo jiné také proto, že instituce Národního divadla Brno je dlouhodobě podfinancovaná. Národní divadlo Brno má od 1. listopadu nového ředitele Martina Glasera.

V obou institucích, divadle i filharmonii, fungují od začátku letošního roku úsporná opatření.

Glasner dnes zastupitele upozornil na to, že pro zlepšení podmínek v divadle bude potřebovat více peněz než dosud. Podle důvodové zprávy schvalované na zastupitelstvu skončí ND Brno v minusu zřejmě i letos, předpokládaná ztráta je sedm až devět milionů korun.

Bez zásadních změn se hospodaření v divadle pravděpodobně nezlepší. Magistrát očekává, že změny provede právě nový ředitel. Martin Ander vedení města vytýkal také to, že napevno počítá s dary při sestavování rozpočtu na provoz divadla. „V roce 2012 byly výpadky u sponzorů a darů,“ podotkl šéf komise pro kulturu Stanislav Michalík (ODS).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...