Na Vysočině probíhá odchyt norků amerických

Vysočina - Ojedinělý projekt svého druhu v zemi rozjeli ochranáři na Vysočině. Týká se přemnožení a odchytu norka amerického, který v přírodě hubí chráněné druhy zvířat. Původně žil pouze na severoamerickém kontinentu, ale z kožešinových farem se rozšířil po celé Evropě. Peníze na experiment dala ochranářům Evropská unie.

Norek americký v přírodě téměř zlikvidoval norka evropského. Jihlavský zoolog Aleš Toman se nechal slyšet, že do 15 let zcela zmizí z přírody. Ochranáři proto rozjeli hned dva experimenty - chtějí zjistit, kolik norků u nás žije, a hledají nejlepší způsob, jak šelmu odchytit. Aleš Toman dodal, že monitorování probíhá díky otiskům, které po sobě norek zanechává. Nyní je prý nainstalováno zhruba 40 pastí.

O hrozící pohromě hovořil i vedoucí Agentury ochrany přírody a krajiny Havlíčkův Brod Václav Hlaváč. Odchyty plánují ochranáři na jaře a na podzim, tedy v době před hnízděním ptáků. Během sedmi dnů uvízlo v pastích na Vysočině sedm norků. „Je to první projekt tohoto druhu v ČR, v zahraničí na mnoha místech podobné projekty už běží,“ uzavřel Václav Hlaváč.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...