Na Olomoucku zuří včelí mor

Olomouc - Včelaře na Olomoucku znovu trápí včelí mor. Ačkoliv se situace oproti loňskému roku zlepšila, veterináři už v kraji odhalili přes 180 ohnisek tohoto virového onemocnění. Kolem nich vyhlásili ochranná pásma, do kterých spadá přes čtyři sta obcí v okresech Olomouc, Prostějov, Šumperk a Přerov.

Mor včelího plodu napadá pouze včelí larvy a člověka neohrožuje. Přenášet ho ale mohou dospělé včely, a tak veterináři nařizují pálení všeho, co s morem mohlo přijít do styku. Celá včelstva, úly, včelařské vybavení i oblečení - to všechno se musí spálit. „Jediný spolehlivý prostředek je bohužel stále ten oheň. Nás je zákaz léčení této nákazy,“ vysvětluje Jiří Zubal, zástupce ředitele Krajské veterinární správy Olomouc.

Včelaři ale nesouhlasí s tím, že musí spálit celé stanoviště, i když se mor objevil jen u jednoho včelstva. „Je dokázáno, že i když se to spálilo všechno nebo jen částečně, ten mor včelí tady je a bude i do budoucna,“ říká předseda Svazu včelařů Olomouc Vladimír Cihelka.

Mor odolává teplotám přes 100 °C a například ve dřevě může přežívat až sedmdesát let. Jeden ze včelařů musel spálit celé stanoviště a nechal si jeden jediný rámek. Koupil si nové úly, osadil to tam včetně toho jednoho rámku a do roka a do dne spálil znova.

Včelaři se obávají, že za spálená včelstva nedostanou žádné náhrady. Ministerstvo zemědělství ale ve svém rozpočtu se včelaři počítá. Ti si o náhrady však musí zažádat, a to prostřednictvím příslušné veterinární správy.

Včelaři, kteří kvůli moru přišli o celé své včelstvo, musí počkat, až veterináři prohlásí nemoc za zdolanou. To zpravidla trvá jeden rok. Pořízení nového včelstva může včelaře přijít na několik desítek tisíc korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...