Kde jsou hroby rudoarmějců?

Brno - Specializovaná firma dnes zahájila měření, které má ukázat, kde jsou hroby  vojáků, padlých za druhé světové války. Průzkum pohřebiště u Památníku Rudé armády v Brně Králově Poli si objednal brněnský magistrát. Umístění hrobů totiž zpochybnil královopolský místostarosta René Pelán (ODS), který už několik let vystupuje proti samotnému památníku. Před koncem loňského roku si nechal zpracovat svůj vlastní průzkum. Jeho první výsledky ukázaly, že vojáci jsou pohřbeni na jiném místě, než se předpokládalo.

„Šlo se nějakou radarovou technikou a opravdu se zjistilo, že v tomto prostoru, kde všichni chodí a klaní se k těm obrubníkům, tak není vůbec nic,“ komentoval výsledky Pelán.

Pelánovo jednání pobouřilo Ruskou federaci. Na ministerstvo zahraničních věcí proto brněnský konzulát poslal stížnost, která radarový výzkum odsoudila. Magistrát města Brna se ale pro jistotu rozhodl zjistit, jaká je skutečná poloha hrobů ruských vojáků. Co bude s pietním místem, pokud se ukáže, že památník stojí na špatném místě, dosud nechtělo město spekulovat.

„Jsou tři varianty, první varianta, to pietní místo rozšířit, druhá varianta je přenést ty ostatky na čestné pohřebiště města Brna, kde už je pochováno tři tisíce rudoarmějců, nebo nabídnout ty ostatky ruské federaci k repatriaci,“ navrhuje historik Pavel Paleček.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...