Celní a daňová správa rozjely zátah v Hatích na neplatiče daní

Hatě - Zátah na obchodníky, kteří se buď vyhýbají placení daní, nebo je krátí, rozjely dnes v pohraniční tržnici v Hatích na Znojemsku společně celní a daňová správa. Podle Jitky Ježkové z Generálního finančního ředitelství je to první akce svého druhu. Dosud se podle ní celní správa zaměřovala na zabavování padělků. Výsledek akce bude znám za týden.

Do akce Market se zapojilo 60 lidí, polovina z celní a polovina z daňové správy. „Kontrolují obchodníky, kteří krátí příjmy. Záměrně vykazují obrat nižší než milion korun, čímž se vyhýbají placení DPH,“ vysvětlila Ježková.

V areálu je totiž zhruba stovka obchodníků, DPH však platí jen tři z nich. Daňová správa se dále zaměřuje na daňové dlužníky, proto do Hatí vyrazili i daňoví exekutoři. „Na místě už vybrali desetitisíce korun,“ sdělila Ježková. Podle ní se například potvrdilo, že mnoho trhovců si nevede řádné účetnictví a daňové přiznání podává pouze odhadem. Spousta z nich se nedokázala prokázat ani potřebnými doklady.

Zátah celníků v Hatích na neplatiče daní (zdroj: ČT24)

Kontroloři sbírali u obchodníků i další důkazy, které poslouží ke správnému stanovení daně z příjmu, DPH a silniční daně. „Příprava akce trvala dva měsíce a tyto společné kontroly budou v budoucnu pokračovat. Je to poprvé, kdy je zde ve větší míře zapojena daňová správa,“ dodala Ježková.

Na tržnici jezdí za levnými nákupy především Rakušané a celní správa zde jen v letošním roce zabavila padělky různého zboží za miliony korun. Jedná se například o hodinky, parfémy, kabelky či boty.

Vydáno pod