Brněnská filharmonie se chystá do Japonska

Brno – Brněnská filharmonie letos vyjede na pětitýdenní turné do Japonska. V září a říjnu tam odehraje jednadvacet koncertů. Mohlo jich být ještě více, ale tři původně plánovaná vystoupení pořadatelé zrušili. Nedávná vlna tsunami totiž srovnala se zemí sály, kde se koncerty měly konat. S následky přírodní katastrofy se Japonsko potýká dodnes. Hudebníci se kvůli tomu zpočátku zájezdu báli, nyní jsou už klidnější a těší se na prestižní sály a zvídavé japonské publikum.

„Obavy samozřejmě jsou, ale byly nejintenzivnější přímo po té katastrofě. Teď je to lepší a lepší i kvůli tomu, že se v médiích už o Japonsku tolik nemluví. (…) Necháme si samozřejmě vypracovat posudky, že je to pro nás absolutně bezpečné a nemůže se nikomu nic stát,“ řekla ČTK a Českému rozhlasu manažerka orchestru pro zahraničí Blanka Šaffková.

Blanka Šaffková, manažerka orchestru:

„Jednoznačně mají (Janponci) rádi českou hudbu, především Antonína Dvořáka a jeho symfonie, to je největší 'pecka', kterou jim může český orchestr dovézt.“

Pro japonské turné si brněnští filharmonici připravují například proslulou symfonii Z Nového světa Antonína Dvořáka. Dále zahrají pátou a šestou symfonii Petra Iljiče Čajkovského. Vycházejí tak vstříc vkusu Japonců. Kromě Antonína Dvořáka si filharmonici pro japonské publikum připravili hudbu z období romantismu. „Myslím, že 20. století by pro ně bylo těžko poslouchatelné,“ uvedla Šaffková.

Filharmonici s dirigenty Aleksandrem Markovičem a Leošem Svárovským odletí do Asie 14. září a vrátí se 17. října. Filharmonie Brno již od 80. let uskutečnila šest zájezdů do Japonska. Vůbec nejdelší bylo turné v roce 2007, kdy orchestr odehrál 24 koncertů. Poslední japonské turné filharmonie v roce 2009 zahrnovalo 18 koncertů, které navštívilo celkem 21 tisíc lidí. Hudebníci si pochvalovali především sály s dokonalou akustikou, kde vynikla dynamika i barva zvuku orchestru. V Brně podle filharmoniků dlouhodobě chybí sál, kde by orchestr mohl podobným způsobem prezentovat své kvality.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...