Bolt se opět vrátí do Ostravy, poběží i štafetu

Praha - Šestinásobný olympijský vítěz Usain Bolt se už posedmé stane hlavní hvězdou Zlaté tretry. Na ostravském mítinku poběží 27. června štafetu na 4x100 metrů a jedním z jeho partnerů v jamajském kvartetu bude i mistr světa z Tegu 2011 na 100 metrů Yohan Blake. Organizátoři se rozhodli pro štafetu po domluvě s trenérem Glenem Millsem a povedlo se domluvit start sestavy klubu Racers Track s Boltem a Blakem. Na londýnské olympiádě Jamajčané zaběhli rekordní čas 36,84 sekundy.

„Atleti našeho klubu se do Ostravy rádi vracejí zejména kvůli skvělému publiku, které jim dýchá na záda, a kvůli přátelské atmosféře,“ řekl Mills. „Štafeta se nám letos hodí, protože budeme mít těsně po naší kvalifikaci na mistrovství světa. Myslím si, že náš tým s Usainem a Yohanem může dosáhnout velice kvalitního času.“

Spolu s Boltem a Blakem by mohli běžet třeba bronzový z olympiády na 200 metrů Warren Weir, zlatý ze štafety Kemar Bailey-Cole (běžel rozběh) s osobním rekordem 9,95 nebo nový člen klubu a olympijský vítěz z Londýna ve štafetě Michael Frater.

Rekord Zlaté tretry ve štafetě 38,59 sekundy drží z loňska členové mezinárodního týmu. Ten tvořili americký překážkář Jeff Porter, mistr světa z roku 2003 Kim Collins ze Sv. Kryštofa a Nevisu a Američané Darvis Patton a Wallace Spearmon.

V lednu Bolt vyhlásil, že má letos touhu útočit na vlastní světové rekordy. Jeho cílem je pokořit na trati 200 metrů hranici 19 sekund. Nejrychleji běžel dvoustovku na mistrovství světa v Berlíně v roce 2009 za 19,19 sekundy. Na stovce má Boltův světový rekord z berlínského světového šampionátu hodnotu 9,58.

Letošní mezinárodní sezonu Bolt zahájí 8. května na Kajmanských ostrovech. Ještě předtím poběží 31. března netradiční závod na 150 metrů na nejslavnější světové pláži Copacabaně v Riu de Janeiru. V Diamantové lize slavný Jamajčan potvrdil start na dvoustovce 13. června v Oslu. Vrcholem roku bude mistrovství světa v Moskvě.

Ostravský mítink nabídne při 52. ročníku nejen Bolta, ale přijede dalších šest olympijských vítězů z Londýna. Ve výšce mužů se třeba objeví Rus Ivan Uchov. Z domácích atletů se představí oštěpař Vítězslav Veselý, mistr Evropy na 400 metrů Pavel Maslák či překážkářky Zuzana Hejnová a Denisa Rosolová.

Usain Bolt na Zlaté tretře:

Jamajský šoumen už bavil diváky na stadionu ve Vítkovicích v minulosti celkem šestkrát. Poprvé se objevil na Zlaté tretře v roce 2006, kdy běžel dvoustovku za 20,28 sekundy. O dva roky později přijel už jako světový rekordman v běhu na 100 m a zlepšil rekord mítinku na dvoustovce na 19,83. V roce 2010 předvedl v běhu na 300 metrů druhý čas historie 30,97 a předloni vyhrál 100 metrů za 9,91 sekundy. Loni zde běžel stovku za 10,04, zato v roce 2009 uchvátil publikum časem 9,77, i když s nepovoleným větrem v zádech.

Vydáno pod