Běžný život očima fotografa Mikulky v olomoucké galerii

Olomouc – Olomoucká Galerie Café Amadeus uvedla výstavu snímků meziválečného fotografa Josefa Mikulky. Nese název Sentiment a k vidění je v Arcidiecézním muzeu. Rodák z Bohuslavic u Litovle už je téměř čtyřicet let po smrti, ovšem jeho fotky, které zachycují běžný život, stále patří mezi vysoce umělecky i historicky ceněné.

Inspirací pro fotografa Josefa Mikulku byly toulky po litovelském Pomoraví, olomouckých uličkách, ale i dalekých krajích. Podle odborníků nepřekypují jeho snímky experimentem, ale dokumentují obyčejný život.

Mikulka byl také teoretik, sám vytvořil projekční přednášku pro amatérské fotografy. Soubor jeho diapozitivů obletěl fotografické kluby po celém Česku. Ač byl amatér, na zahraničních výstavách posbíral řádu cen. Jeho práce ocenili na mezinárodních salonech v Lucernu nebo Cannes. „O kvalitě jeho tvorby svědčí to, že jeho fotografie Vánoční stromek byla otištěna na titulní straně prestižního amerického časopisu,“ řekla historička umění Štěpánka Bieleszová.

  • Fotografie Josefa Mikulky zdroj: ČT24
  • Fotografie Josefa Mikulky zdroj: ČT24

Nejspíše proto, že nebyl průkopníkem nových trendů, zastínili ho jeho dnes slavnější vrstevníci. Třeba František Drtikol nebo Jaromír Funke. „Myslím si, že ani neměl snahu proniknout do celostátního kontextu, byl to autor regionálního charakteru,“ vysvětlil fotograf Jindřich Štreit. Podle historiků mají jeho díla i dokumentační hodnotu. Řada míst po Olomouci, které fotografoval, už totiž dnes vypadá jinak.

V Galeriie Café Amadeus, která se zaměřuje na tvorbu střední a nejmladší fotografické generace, bude výstava pokračovat do 15. září.

Reportáž Moniky Bezuchové (zdroj: ČT24)