Alla Pugačovová - primadona ruské populární hudby

Moskva - Její jméno znal za minulého režimu v Čechách kdekdo. Primadona ruské „papsy“ - populární hudby, Alla Pugačovová, patřila k významným exportním položkám ruské kultury. V českém rozhlase hráli stále dokola její písničky Králové nemůžou všechno a Harlekýn. „Božská“ Alla, narozená 15. dubna 1949, na sebe svými výstřelky a extravagantním vystupováním strhává pozornost i dnes.

Jako živoucí památník je v Rusku téměř úředně chráněna. Za prezidenta Borise Jelcina se oslavovaly na státní úrovni její padesáté narozeniny. Celkem vydala přes 40 CD a nespočet singlů a zahrála si v řadě filmů. Do čela režimní sovětské popkultury se vyhoupla v roce 1975.

V 80. letech cestovala Alla velice často do Švédska. Tam začala spolupracovat se švédskou hvězdou Jacobem Dahlinem v populárním rádiovém pořadu Galaxie. Později zde vystupovala i v jeho televizním pořadu. Jacob a Alla spolu nahráli několik písní včetně písně „Superman“. V návaznosti na tuto píseň vydala Alla jediné anglicky nahrané album „Alla Pugacheva in Stockholm“.

Estrádní zpěvačka Alla Borisovna Pugačovová, která jako poslední získala titul národní umělkyní SSSR, se na výsluní dostala v 70. letech - od roku 1978 byla zaměstnankyní sovětské monopolní agentury Roskoncert, posléze i  uměleckou vedoucí studia Divadla písní. V roce 1993 založila firmu Alla a pokoušela se pod touto značkou neúspěšně prodávat vlastnoručně navržené boty, podobně neuspěly i její parfémy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...