Portugalci slaví výročí Karafiátové revoluce

Lisabon - Málokterá revoluce je asi tak pevně spjata s písní a květinou, jako se to poštěstilo portugalské revoluci. Píseň "Grandola Vila Morena" byla heslem k zahájení vojenské akce, kterou Portugalci přivítali s nadšením. Květiny se tehdy v hlavních pušek staly symbolem revoluce do té míry, že se vžilo její pojmenování "karafiátová". Takovou událost zažila Evropa již jen v roce 1989.

Příslušníci Hnutí ozbrojených sil (MFA) měli ke svrhnutí vlády dobré důvody. Kromě čistě profesionálních požadavků to byla hlavně koloniální válka, v níž umírali a která jim připadala bezvýchodná. Pochybnosti o ní panovaly i na nejvyšších vojenských místech. Mezi mladými spikleneckými kapitány a majory znamenala velkou podporu kniha „Portugalsko a budoucnost,“ v níž tyto pochybnosti jasně vyjádřil zástupce náčelníka generálního štábu António de Spínola.

Při četbě pamětí bývalého operačního velitele převratu Otela de Carvalha vzniká dojem, že o přípravách na Karáfiátovou revoluci věděl v armádě kdekdo. Přesto nebyly prozrazeny, na změnu zřejmě čekali všichni. Hnutí kapitánů splnilo svůj slib. Do roka od převratu byly uspořádány svobodné volby. Portugalsko se tak dalo po období zmatků na cestu klasické
západní demokracie.

Výročí Karafiátové revoluce slaví Portugalsko vždy ve velkém. V noci na 25. dubna zazní „Grandola“ současně ze všech televizních a rozhlasových stanic, po celé zemi jsou odpáleny ohňostroje. Na jednom z ústředních lisabonských náměstí je každoročně uspořádáno gigantické představení s 3 000 účastníky. Jen Lisabon vyčleňuje na oslavy přes půl milionu dolarů. Významná část akcí je určena dětem a mladým lidem, pro které už je demokracie normální.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...