Světlo světa spatřil Google

Washington - Historie jedné z nejúspěšnějších technologických společností na světě se začala psát 7. června 1998. Společnost Google založili tehdy pětadvacetiletí postgraduální studenti na Stanfordově univerzitě Sergey Brin a Larry Page v garáži. Dnes je Google dominantním vyhledávačem a s cenovkou vyšší než 160 miliard dolarů nejhodnotnější internetovou firmou na světě.

Google je vlastně produktem obchodního neúspěchu vyhledávací technologie Brina a Page. Základní myšlenka Googlu je poměrně jednoduchá - stránky jsou při vyhledávání řazeny podle důležitosti určené počtem odkazů, které k nim vedou. Roli hraje i to, z jak významné stránky odkaz je. Brin s Pagem se nejprve pokoušeli svou revoluční myšlenku prodat tehdejším webovým gigantům Yahoo a AltaVista, odešli však s nepořízenou, a tak na algoritmu založili vlastní vyhledávač. Při tvorbě názvu se inspirovali slovem „googol“, které je výrazem pro číslo složené z jedničky a sta nul.

Z původního vyhledávání Google postupně expanduje do dalších oblastí internetového trhu. Uživatelům dnes nabízí třeba zpravodajství, e-mailové schránky či interaktivní mapy. Do jeho impéria patří například i videoserver YouTube.

Google má však i své chyby. Nejčastější kritiku sklízí za svoji práci s osobními údaji. I přes nedostatky je však dnes Google největším internetovým vyhledávačem na světě, který podle odhadů ovládá asi polovinu trhu. Druhé Yahoo má zhruba 20 procent všech uživatelů. Od roku 2006 má Google vlastní pobočku i v České republice.