Thajsko souhlasilo s tím, aby si Češi zbytek trestu odpykali podle českých procesních předpisů. Pro Čechy to znamenalo, že i v případě vydání nemohli být podmíněně propuštěni dříve, než vykonají dvě třetiny uloženého trestu. Smlouva ovšem umožňuje udělení prezidentské milosti. Po návratu do ČR byly oba rozsudky potvrzeny, a odvolací pražský městský soud zamítl Novotného odvolání. V červnu 2008 udělil prezident Václav Klaus Emilu Novotnému milost po třinácti letech za mřížemi. Klaus při udělení milosti přihlédl k tomu, že Novotný si převážnou část trestu odpykal v podmínkách thajského vězení.
Tehdy devatenáctiletý Novotný byl zatčen v březnu 1995 na letišti v thajském Bangkoku s více než pěti kilogramy heroinu, který se pokoušel propašovat do kambodžského Phnompenhu. Za pašování měl v Thajsku původně dostat trest smrti, tamní justice mu ale nakonec v červenci 1995 uložila 50 let vězení. O zhruba rok později mu byl trest snížen o 7,5 roku na základě amnestie vyhlášené thajským králem. V roce 2006 král Ráma IX. vyhlásil další dvě amnestie, po kterých Novotného sazba činila 29 let. V thajských věznicích strávil devět let.
Hanykovicsovi byl kvůli špatnému zdravotnímu stavu v roce 2005 přerušen výkon trestu. Do věznice se už ale nevrátil, protože 31. ledna 2008 zemřel. Poslední měsíce života trávil diskusemi se studenty základních škol o nebezpečí drog. V září 2006 představil v Praze svou knihu nazvanou Pro drogy nemá smysl umírat, ve které popsal svůj příběh. K napsání knihy ho přimělo mimo jiné to, že chtěl své matce a známým dokázat, „že není jen pašerák“. Chtěl, aby ho dokázali vidět „i v jiných dimenzích“. V thajských vězeních strávil osm let za pokus o propašování 2,5 kilogramu heroinu.
Příběh Novotného a Hanykovicse oslovil i filmaře, v únoru 2002 byl uveden do kin celovečerní debut režiséra a scenáristy Dana Svátka Zatracení. Distribuční slogan zněl: „…může se to stát i tobě“.
