Základní informace o Národním odporu

Přehled základních informací o neonacistickém hnutí Národní odpor:

  • Národní odpor (NO) navázal na činnost pražské pobočky mezinárodní neonacistické organizace Blood and Honour. Aktivity Blood and Honour v Česku byly ochromeny po masivním policejním zákroku na Plzeňsku v roce 1999.
  • Za první akci NO bývá považována demonstrace asi 50 osob v Praze 20. září 1998 proti vysílání Rádia Svobodná Evropa do Iráku a Íránu.
  • NO není hierarchicky tvořenou organizací, ale v jeho rámci vznikají v jednotlivých regionech samostatné buňky. Nejaktivnější pobočky jsou v Praze a na Vysočině.
  • Hnutí je založeno na nadřazenosti bílé rasy a antisemitismu, hlásí se k ideologii nacionálního socialismu a používané symboly a kombinace barev odkazují k hitlerovskému Německu. Kolem NO se pohybují pachatelé rasově motivovaných trestných činů.
  • V první fázi existence NO patřil mezi vůdčí osobnosti hnutí Filip Vávra, který se po několikaleté odmlce v posledním období začal opět výrazně angažovat a stál například za nedávnou návštěvou bývalého vůdce rasistického hnutí Ku Klux Klan Davida Duka v Česku.
  • Před volbami v roce 2002 se Národní odpor podílel na vzniku Pravé alternativy, která měla politicky zastřešit část ultrapravicové scény. Strana však po vnitřních sporech ještě před volbami zanikla.
  • Na demonstraci Národního odporu 1. května 2006 se odehrál incident mezi policií a dnešní poslankyní za Stranu zelených Kateřinou Jacques, která proti akci NO protestovala.
  • 1. května 2007 organizoval NO pochod centrem Brna, který však byl radnicí zakázán a policie následně asi 500 účastníků rozehnala. Letos v březnu byli organizátoři demonstrace pravomocně odsouzeni za propagaci nacismu k trestům od dvou let do 15 měsíců vězení.
  • Stoupenci NO se účastnili také loni v říjnu nepovoleného shromáždění extremistů v Litvínově, které vyústilo ve střety s policisty.
  • Podle policie se NO aktivně podílí na činnosti Dělnické strany, která v nedávných volbách do Evropského parlamentu dostala 1,07 procenta hlasů a kterou se letos vláda Mirka Topolánka (ODS) neúspěšně pokoušela rozpustit. V loňských krajských volbách například na kandidátce Dělnické strany figuroval Erik Sedláček, spojovaný s NO. Sedláček byl loni v září nepravomocně odsouzen k tříletému vězení za podporu a propagaci hnutí směřujícího k potlačování práv a svobod člověka. Letos v dubnu jej však odvolací soud osvobodil, ale jen kvůli pochybení policie při shromažďování důkazů. Dělnická mládež, mládežnická odnož Dělnické strany, si letos u ministerstva kultury zaregistrovala název Národní odpor pro své chystané noviny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...