AVÍZO: Noc na Karlštejně tentokrát na Křivoklátě

Ve středu 7. 7., ve čtvrtek 8. 7. a v pátek 9. 7. od 20.00 hodin se bude na Křivoklátě hrát muzikál Noc na Karlštejně. Všech pět letošních představení, která diváci měli možnost v uplynuých dnech vidět na nádvořích zámků Dobřichovice a Mníšek pod Brdy, bylo vyprodaných. Výpravná podívaná, v níž vedle Vladimíra Čecha, Pavla Vítka, Jana Rosáka, Jana Matěje Raka a dalších herců excelují šermíři, metači ohně či živá zvířata, bude nyní k vidění na hradě Křivoklátě a 24. 7. na zámku Všeradice u Berouna.

Tak, jako v minulých letech, se i letos návštěvníci dobře baví při tradičně oblíbených scénách – třeba když zbrojnoš v podání poslance Petra Bendla dojí kozu, Pešek (muzikálová „star“ Pavel Vítek) si myje nohy v putně či opilý purkrabí Karla Krále vkráčí na scénu, řka: „Já jsem tetička a už nechci slyšet ani slovo…“ Ochuzeni samozřejmě nejsou ani o milostný dialog císaře a císařovny, známé hity Karla Svoboda a Jiřího Štaidla, vypravěčské vstupy Jana Matěje Raka, odvážné souboje šermířů či závěrečný příjezd ženských a kejkle metačů ohně. Diváci se letos dočkali i jedné novinky – v roli Karla IV. s Vladimírem Čechech alternuje jeho moderátorský kolega Jan Rosák, jinak vévoda bavorský Štěpán. Novou roli zvládl bravurně – a moc se mu v ní líbí. Na Křivoklátě (7. - 9. 7.) se ovšem s divadelní manželkou Eliškou Pomořanskou bude objímat a líbat Otec Vlasti v podání V. Čecha. „O tuto roli bych opravdu nerad přišel, je mi snad šitá přímo na tělo,“ komentoval záskok Čech.

Původní muzikál NOC NA KARLŠTEJNĚ už soubor složený z profesionálů i ochotníků, kteří jsou doma v kraji kolem dolní Berounky, uvádí pět let. Za tu dobu výkony Vladimíra Čecha, Pavla Vítka, Jana Rosáka, Štěpána Raka, jeho syna Matěje, dobřichovických a řevnických ochotníků i poberounských starostů obdivovaly tisíce nadšených diváků.

Původní verze muzikálu, v němž znějí všechny skladby známé ze stejnojmenného filmu, se na nádvoří romantického zámečku v Dobřichovicích u Prahy poprvé hrála v létě 2006. Zaznamenala obrovský úspěch – preméra i všech deset repríz bylo už dopředu vyprodáno, takže se muselo několik představení přidávat. V roce 2007 soubor Noc na Karlštejně uvedl znovu, tentokrát v rámci dvoudenního Královského průvodu z Prahy na Karlštejn – hrálo se první den v Dobřichovicích, druhý den na louce u mostu v Karlštejně. Toto představení vidělo rekordních bezmála 1400 diváků. Při stejné příležitosti poberounští ochotníci i profesionálové Noc na Karlštejně sehráli také v letech 2008 a 2009. Loni v létě navíc soubor pozvali Berounští k oslavám 40. výročí svého letního kina. Představení, které udělalo tečku za prázdninami, ve vyprodaném amfiteátru sledovalo na osm stovek lidí.

Letos je tedy muzikál uváděn už pátou sezonu po sobě, hned na několika místech Středočeského kraje – kromě Dobřichovic ještě v Mníšku pod Brdy, na hradě Křivoklátě a ve Všeradicích u Berouna. V hlavních rolích se opět objevují známé a populární tváře – císaře Karla IV. hraje moderátor Vladimír Čech v alternaci s kolegou z „branže“ Janem Rosákem, který jinak exceluje v roli vévody bavorského Štěpána. V představeních, kde Rosákovi připadne role Otce vlasti, Štěpána představuje senátor Jiří Oberfalzer. V roli Peška se opět v tom nejlepším slova smyslu „předvádí“ zpěvák Pavel Vítek, vypravěčem je brilantní kytarista Jan-Matěj Rak, který se jím stal po svém otci Štěpánu Rakovi. Doplňují je ostřílení a mnoha rolemi prověření ochotníci – Monika Vaňková v roli císařovny Alžběty, Pavla Švédová v roli Aleny, Karel Král v roli purkrabího, Petr Říha v roli arcibiskupa Arnošta z Pardubic, jeho žena Alena v roli hofmistryně Ofky či Roman Tichý v roli krále cyperského Petra. Také letos kostým zbrojnoše obléká bývalý středočeský hejtman a ministr dopravy Petr Bendl, sbor manů je sestaven z osmi starostů poberounských obcí, respektive měst. Na Křivoklátě se jeho členem stane i zdejší purkrabí Luděk Frencl, ve Všeradicích zase místní starosta Bohumil Stibal.

Spolu s herci a zpěváky účinkují šermíři, tanečnice a metači ohně, nechybí ani koza či kůň.

Kde a kdy se ještě bude hrát?

Zámek Všeradice u Berouna –  v sobotu 24. 7. od  20.00  hodin

Miloslav Frýdl

Noc na Karlštejně
Noc na Karlštejně
Více fotek
  • Noc na Karlštejně autor: Miloslav Frýdl, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1771/177007.jpg
  • Noc na Karlštejně autor: Miloslav Frýdl, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1771/177006.jpg
  • Noc na Karlštejně autor: Miloslav Frýdl, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1771/177009.jpg