Areál obří pily ve Ptení byl vydražen za půl miliardy

Brno - Dnes krátce po poledni byla v Brně vydražena obří pila Javořice dřevařské společnosti CE WOOD. Vyvolávací a také konečná cena dosáhla téměř půl miliardy korun. Vedle brněnské Zbrojovky a areálu Zetoru, jde o největší dražbu v České republice. Nový majitel, který se zúčastnil dohadování prostřednictvím svého právníka s několika dalšími zájemci, chce zůstat v anonymitě. Neupřesnil přitom ani své další záměry s podnikem na zpracování dřeva ve Ptení na Prostějovsku, kde ještě donedávna pracovalo 250 lidí. Právě bývalý zaměstnanci pily na dražbě tvořili nejpočetnější skupinu diváků.

 Areál pily se měl dražit už jednou loni na podzim. Firma CE WOOD však aukci zrušila. Její majitelé měli totiž podezření, že by ji mohl některý ze uchazečů o koupi napadnout. Jedním z hlavních zájemců o pilu byly totiž v té době Lesy České republiky, které byly ochotné za pilu nabídnout téměř miliardu. Jenže tato cena byla přemrštěná a média spekulovala, že je do ní zahrnuta i částka, o kterou se Lesy České republiky s firmou CE WOOD přou. Po uveřejnění této informace ministr zemědělství tehdy koupi pily nedoporučil.

Problém mezi Lesy ČR a firmou CE WOOD vznikl loni, kdy právě Lesy ČR podaly na CE WOOD návrh na insolvenční řízení kvůli pohledávce ve výši 186 milionů. Toto řízení bylo sice po několika měsících zastaveno, firma CE WOOD však nezůstala Lesům ČR nic dlužná. Požaduje po něm prostřednictvím arbitráže kompenzaci za ztráty, které mu údajně vznikly při dřívějším zadávání veřejných zakázek.

Video Marcela Koutná k dražbě pily ve Ptení
video

Marcela Koutná k dražbě pily ve Ptení

Co bude s novou pilou nyní? To zůstává nezveřejněno. Právní zástupce nového vlastníka Petr Dítě oznámil, že nový vlastník chce zůstat v anonymitě. „Nebude tedy sdělovat ani to, jak hodlá s celým areálem naložit či jaké s ním má záměry v budoucnosti,“ uvedl Dítě.

Podle zaměsntanců, kteří zaplnili dražební síň, je pila připravená kdykoliv obnovit provoz. „Dnes tady bylo i několik bývalých zaměstnanců, kteří se těší, že budou moci znovu do práce,“ uvedla Marcela Koutná, majitelka dražební společnosti.

Majitelům firmy CE WOOD poslouží vydražená půlmiliardová částka ke splacení většiny svých pohledávek a k oddlužení. „Jsme spokojeni. Co s ní bude dál nás nezajímá. Peníze z dražby nám zaplatí dluhy. Na nás pak už zbude jen něco v rozmezí desítek miliónů, “ dodal Ivan Doubrava, ředitel CE WOOD.