Na starostu Kvapila (ODS) a bývalého tajemníka Brna-střed Novotného uvalena vazba

Brno - Aleš Kvapil (ODS), starosta brněnských Žabovřesk, a spolu s ním jeho údajný spolupachatel v několikamilionové korupční aféře Radovan Novotný skončili dnes ve vazbě. Poslal je tam před polednem okresní soud Brno-venkov s tím, že by na svobodě mohli ovlivňovat svědky.

Ke kauze se poprvé oficiálně vyjádřilo také Krajské státní zastupitelství v Brně, jehož mluvčí Hynek Olma potvrdil, že devětapadesátiletý brněnský zastupitel a jeho známý ve věku šestačtyřicet let skončili ve vazbě. Jména přímo neuvedl. „Hrozí jim trest odnětí svobody 5 až 12 let. Z důvodu možného vysokého trestu a z obavy, že by mohli na svobodě ovlivňovat svědky, na ně soud uvalil vazbu,“ uvedl Olma.

O co v kauze jde

O úplatek si měl starosta Aleš Kvapil „důrazně říci“ v souvislosti s výstavbou tzv. Sonocentra. Jde pravděpodobně o 4 miliony korun. Policie měla podle důvěryhodného zdroje zatknout při převzetí části úplatku, asi jednoho milionu, bývalého tajemníka radnice Brno-střed Radovana Novotného. Ten před rokem z veřejných funkcí odešel, ale šéfuje například brněnskému basketbalu a je i nadále vlivným členem brněnské ODS. Oba muže policie delší dobu sledovala, převzatý úplatek od developera pravděpodobně obsahoval policií označené bankovky.

Video Telefonát Michala Šebely
video

Telefonát Michala Šebely

Mluvčí státního zastupitelství se rovněž odmítl bavit o částce, kterou měli oba muži požadovat jako úplatek po developerovi, který chtěl v Žabovřeskách stavět hotel a multifunkční centrum. Futuristická stavba měla vzniknout vedle současného objektu administrativního centra Platinium na ulici Veveří. Postavit ji chce firma Sono Records.

Česká televize už mluvila také s právníky obou mužů, kteří zatím nechtějí případ nijak komentovat.