Na starostu Kvapila (ODS) a bývalého tajemníka Brna-střed Novotného uvalena vazba

Brno - Aleš Kvapil (ODS), starosta brněnských Žabovřesk, a spolu s ním jeho údajný spolupachatel v několikamilionové korupční aféře Radovan Novotný skončili dnes ve vazbě. Poslal je tam před polednem okresní soud Brno-venkov s tím, že by na svobodě mohli ovlivňovat svědky.

Ke kauze se poprvé oficiálně vyjádřilo také Krajské státní zastupitelství v Brně, jehož mluvčí Hynek Olma potvrdil, že devětapadesátiletý brněnský zastupitel a jeho známý ve věku šestačtyřicet let skončili ve vazbě. Jména přímo neuvedl. „Hrozí jim trest odnětí svobody 5 až 12 let. Z důvodu možného vysokého trestu a z obavy, že by mohli na svobodě ovlivňovat svědky, na ně soud uvalil vazbu,“ uvedl Olma.

O co v kauze jde

O úplatek si měl starosta Aleš Kvapil „důrazně říci“ v souvislosti s výstavbou tzv. Sonocentra. Jde pravděpodobně o 4 miliony korun. Policie měla podle důvěryhodného zdroje zatknout při převzetí části úplatku, asi jednoho milionu, bývalého tajemníka radnice Brno-střed Radovana Novotného. Ten před rokem z veřejných funkcí odešel, ale šéfuje například brněnskému basketbalu a je i nadále vlivným členem brněnské ODS. Oba muže policie delší dobu sledovala, převzatý úplatek od developera pravděpodobně obsahoval policií označené bankovky.

Mluvčí státního zastupitelství se rovněž odmítl bavit o částce, kterou měli oba muži požadovat jako úplatek po developerovi, který chtěl v Žabovřeskách stavět hotel a multifunkční centrum. Futuristická stavba měla vzniknout vedle současného objektu administrativního centra Platinium na ulici Veveří. Postavit ji chce firma Sono Records.

Česká televize už mluvila také s právníky obou mužů, kteří zatím nechtějí případ nijak komentovat.