Zítřejší protest státních zaměstnanců se dotkne i školáků

Brno - Na zítřejší demonstraci proti chystaným vládním změnám v Praze se chystají stovky státních zaměstnanců z jižní Moravy - lékaři, hasiči, policisté nebo třeba zaměstnanci soudů. Do autobusů směr Praha zítra usedne například 500 jihomoravských policistů nebo asi 120 brněnských hasičů. O bezpečí se prý Jihomoravané bát nemusejí. Policistů i hasičů zůstane ve službě stejně jako v jiné dny, na protest vyjedou pouze zaměstnanci, kteří si vzali dovolenou nebo náhradní volno, případně kteří slouží jinou směnu.

Protestovat do Prahy odjedou i zdravotníci z nemocnic, autobusy odjedou od Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích nebo z Vojenské nemocnice. Bojovat proti snížení platu se chystají třeba i zaměstnanci Krajského soudu v Brně, především soudní zapisovatelky a asistenti soudců.

Chodu institucí by se hromadné odjezdy státních zaměstnanců neměly nijak dotknout. Jsou ale výjimky. Protest v Praze poznají na vlastní žaludky třeba žáci ze Základní školy Pavlovská 16 v Brně-Kohoutovicích. Do Prahy se totiž chystají všechny kuchařky z tamní školní jídelny, a proto nebude mít kdo vařit. „Objednala jsem balené bagety a balené nápoje,“ popisuje vedoucí jídelny Irena Dostálová, jak vyřešila výjimečnou situaci. To, že školáci zůstanou bez teplého oběda, se ale rodičům malých dětí moc nezamlouvá.

Video Vedoucí školní jídelny Irena Dostálová o odjezdu zaměstnanců na stávku
video

Vedoucí školní jídelny Irena Dostálová o odjezdu zaměstnanců na stávku

Vedoucí školní jídelny Irena Dostálová o odjezdu zaměstnanců na stávku

ANKETA: Názory matek na to, že se kvůli stávce ve škole nebude vařit