Jahnsová nechce Figarovu svatbu vyprávět jako historický příběh. Mozart byl podle ní na svou dobu moderní, inovativní umělec. „Chceme vzít postavy i místo, kde se opera odehrává, a zasadit je do naší doby. Pokud nám dnes ještě opera a divadlo může něco říct, tak by to mělo být něco o nás samotných a o čase, ve kterém žijeme,“ uvedla režisérka.
Nápad s vilou Tugendhat přinesl scénograf Sebastian Stiebert. Zatímco Mozartova hudba je podle něj univerzální, prostředí vily pojí inscenaci s regionem. „Vila Tugendhat se nyní opravuje a zůstane ještě nějaký čas zavřená. Jak Brňané, tak návštěvníci města budou moci přijít alespoň do Mahenova divadla a tady si ji prohlédnout,“ uvedl Stiebert.
Odborníci na Figarově svatbě oceňují svěží libreto a jiskřivou nápaditou hudbu. Autor hudebního nastudování Rakušan Caspar Richter upozornil na složitost a obtížnost opery pro hudebníky. „Figaroje nesložitější Mozartova partitura, kterou znám. Je to Mozartova nejrychlejší opera. Jde o velkou výzvu pro každý orchestr,“ uvedl Richter.
Libreto opery vychází ze satirického díla Pierra-Augustina de Beaumarchais. Pojednává o lišáckém Figarovi a jeho dívce Zuzance, kteří musejí zapojit všechen svůj důvtip, aby dostali svolení k vytoužené svatbě a vytrestali záletnického hraběte. V brněnské inscenaci divadelníci do děje zapletli také mafiány, kteří v postkomunistických zemích po pádu totalitního režimu nacházeli zajímavé „obchodní“ příležitosti. Z Figara tak pozměněné libreto udělalo cizince, kdežto Zuzanka je Moravanka.
V roli Figara se představí Josef Škarka v alternaci s Davidem Nyklem. Zuzanku zpívají Tereza Merklová-Kyzlinková a Petra Nôtová. Premiéra je 25. února v Mahenově divadle, do konce sezony je na programu ještě sedm repríz. „Figarova svatba zůstane na repertoáru i v příští sezoně, plánujeme opět sedm repríz,“ uvedl umělecký šéf opery Rocc.
