Na Moravském Slovácku jsou Velikonoce tradiční, na Kampě se koulejí vejce

Moravské Slovácko/Praha - Lidé na Moravském Slovácku oslavují Velikonoce tradičním způsobem, nechybějí slavnostní kroje, písničky, ani bohaté pohoštění. Netradičním způsobem se naopak zabavily děti na pražské Kampě - soutěžily v koulení velikonočními vejci pomocí lžičky.

Nejít na pomlázku v kroji je pro muže ze souboru Olšava nemyslitelné. Za svými děvčaty do nedaleké vesnice Nezdenice vyrazili hned brzy ráno. Dívky vědí, že se bez výplaty pomlázkou neobejdou: „Abychom nezprašivěly, abychom byly zdravé.“ Podle pánů z Olšavy je pomlazení u starších členek souboru vždy o něco delší, k aktu se staví odpovědně. Snaží se, aby se každé dívce dostalo to nejlepší.

Výplata je spíše symbolická než bolestivá, odměna pak tradiční. Barevná vajíčka a pentle na pomlázku jsou pro koledníky tradičními vizitkami jejich úspěšnosti. Potom už je čas na pohoštění výtečnou slováckou slivovicí a další z nepřeberného množství písniček. A protože pomlázka je záležitost celé rodiny, chybět nemůže ani před měsícem narozená Klárka.

Děti na Kampě koulely velikonoční vajíčka

V parku na Kampě v Praze si pro změnu několik stovek dětí změřilo síly v netradiční velikonoční disciplíně. Se lžící v ruce se malí závodníci snažili na trávníku co nejrychleji dokoulet vařená vajíčka různých barev po vyznačené trati do cíle, aniž by porušili skořápku nebo vyjeli z dráhy. I když pořadatelé původně chtěli odměnit čokoládovým vajíčkem pouze nejzručnější děti, sladkou odměnu dostal nakonec každý účastník Vejcokoulení.

„Zjistili jsme, že o Velikonocích se v Praze pro děti nic dostatečně zajímavého neděje, proto jsme se rozhodli zorganizovat něco sami,“ vysvětlil jeden z pořadatelů Tomáš Urban z PragueOut.cz. Lidé podle něj s vajíčky hráli různé soutěže již ve starověku a středověku, kdy se vajíčka také používala jako magický prostředek k zúrodňování polí a zvyšování plodnosti dobytka. „Nyní se vajíčka o Velikonocích koulejí například v Nizozemsku, Anglii a také na trávníku Bílého domu,“ podotkl Urban.

Zájem rodičů a dětí o Vejcokoulení na Kampě pořadatele netradičního závodu příjemně překvapil. „Nakonec jsme nestíhali kontrolovat, zda někdo z dětí překročil dráhu, takže jsme čokoládovým vajíčkem odměnili každého účastníka,“ uvedl Urban.

Mezi velikonoční discipliny patří i tanec mezi vejci, jehož historie podle Urbana spadá do 15. století. Tanečník musí rozbít co nejméně vajec, která mu diváci metají pod nohy.

Na Moravském Slovácku si připomínají tradiční Velikonoce, nechybějí slavnostní kroje, písničky, ani bohaté pohoštění.
Na Moravském Slovácku si připomínají tradiční Velikonoce, nechybějí slavnostní kroje, písničky, ani bohaté pohoštění.
Více fotek
  • Na Moravském Slovácku si připomínají tradiční Velikonoce, nechybějí slavnostní kroje, písničky, ani bohaté pohoštění. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/141/14084.jpg
  • Na Moravském Slovácku si připomínají tradiční Velikonoce, nechybějí slavnostní kroje, písničky, ani bohaté pohoštění. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/141/14085.jpg