Pax 18 se sice běžně používá na úpravu pitné vody, do přírody ale nepatří. Obec Pasohlávky, která provozuje kemp, proto získala povolení jen zkušebně, a to na tři roky. Ekologové se ale stále obávají účinků na přírodu a prodloužit výjimku se zdráhají.
„Funguje to, ale pouze krátkodobě a vůbec to neřeší ten problém. Je to jenom zastavení sinic na pár týdnů, aby se prodloužila plavecká sezóna. Budeme uvažovat, zda v tom vůbec pokračovat,“ nechala se slyšet Anna Hubáčková z Odboru životního prostředí a zemědělství.
V kempu ale nesouhlasí - umělá nádrž nemá přítok ani odtok, chemikálie se tak drží v laguně a voda zůstává bez sinic mnohem déle. Pro udržení takto čisté vody v Malé laguně je Pax 18 zatím jedinou možností. Vedení kempu se totiž dosud jinou účinnou metodu najít nepodařilo. „Nemáme tady stavidla a nejsme na té pozici jako třeba přehrady, rybníky, kde se dá voda vypustit, dá se udělat odběr sedimentu,“ vyjádřil se Jan Duda z autokempu Merkur Pasohlávky.
Kvůli návštěvníkům se v kempu nechtějí do jiných experimentů ani příliš pouštět. O další výjimku k užívání Paxu budou Pasohlávky žádat až na začátku příštího roku. Pokud povolení nedostanou, doufají, že letošní dávka chemikálie zabere natolik, že se Malá laguna alespoň na část sezóny bez čištění obejde.