V Ostravě léčí popáleniny koktejlem z krevních destiček

Ostrava – Jako první na světě chtějí ostravští lékaři zavést unikátní metodu léčby těžkých popálenin. Léčivou látku, vlastní krevní destičky, si pacient poskytne sám. Lékaři je pak po klasické transplantaci prostřednictvím rozprašovače aplikují na popálené plochy. Destičky přitom výrazně urychlují hojení a omezují vznik jizev. Nový druh léčby podstoupilo v tamní fakultní nemocnici zatím sedm pacientů a lékaři počítají s tím, že díky grantu Moravskoslezského kraje mohou tímto způsobem vyléčit dalších 40 až 50 pacientů.

„Odebereme z žíly pacienta žilní krev, ve speciálním přístroji, tzv. separátoru, se z ní oddělí krevní destičky pacienta, tím získáme koncentrát, a tyto destičky jsou poté aplikovány z injektomatu pomalým proudem na popálené plochy,“ informovala o léčebné metodě lékařka Popáleninového centra Fakultní nemocnice Ostrava Hana Klosová. Náměstek ředitele Václav Procházka doplňuje, že s „léčebným koktejlem“ dojde k prudkému uvolnění růstových faktorů, které zrychlí hojení.

Další články řetězu tvoří rentgenologové a hematologové. Podle přednosty Ústavu klinické hematologie FN Ostrava Jaromíra Gumulce je nebezpečí infekce během pracování minimální a jiné komplikace nehrozí. Rychlé hojení navíc výrazně zkracuje pobyt v nemocnici. „Je kratší zhruba o třetinu, pacient má menší bolesti a výsledná jizva je kvalitnější,“ doplnila lékařka Hana Klosová. „Provedeme i ekonomickou analýzu, protože pokud docílíme urychleného a kvalitnějšího hojení bez nutnosti dalších operací, tak to samozřejmě znamená i celkově levnější léčbu,“ dodává.

Video Reportáž Silvie Klekové
video

Reportáž Silvie Klekové

Metoda léčbu zrychlí i zlevní

Celý projekt zatím běží na experimentální bázi. „První výsledky vypadají velmi nadějně a jsou velmi zajímavé. Ve světě se začíná využívat experimentálně, v podobných indikacích jako u nás, v rutinní praxi to nikde není,“ podotkl Gumulec. Využití krevních destiček se musí důkladně prověřit. Lékaři proto chystají klinickou studii, která potrvá dva až tři roky. „Nejprve vyhodnotíme účinky metody u dospělých a po ověření bezpečnosti a efektivity ji začneme aplikovat i u dětí,“ řekla Klosová.

Finanční podporu přislíbilo i moravskoslezské hejtmanství. „Na tuto techniku metody léčby jsme získali grant z MS kraje v objemu cca 2,3 milionu korun. Předpokládáme, že z tohoto objemu budeme moci odléčit 40 až 50 pacientů,“ řekl náměstek ředitele Václav Procházka.

Léčba popálenin kůže
Léčba popálenin kůže
Více fotek
  • Léčba popálenin kůže autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1398/139712.jpg
  • Popáleniny autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1398/139717.jpg
  • Léčba popálenin autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1398/139719.jpg