Olomoucká univerzita si připomněla, že fandí umění

Olomouc - Před dvaceti lety obnovila Univerzita Palackého v Olomouci uměno-vědné obory. Do akademických lavic tak znovu usedli studenti dějin umění, divadelní, filmové a literární vědy i muzikologie. Na oslavu jubilea se sešli absolventi, učitelé i současní posluchači. Mnozí absolventi si ale prostory, kde studovali, pamatují jinak. Konvikt a umělecké centrum, které katedry teď využívají, dostaly totiž nový kabát teprve nedávno.

Nebýt před dvaceti lety teatrologa Jiřího Stejskala, který dal první podnět, neozvučil by univerzitní prostory potlesk divadelního publika nebo zpěv studentů muzikologie. Uměnovědné obory na olomoucké univerzitě fungovaly už od roku 1946, učily tady i takové kapacity jako Jan Zrzavý.

„Postupem normalizačních let se to udusilo, nejdříve se přijímalo málo studentů, potom to skončilo úplně. Některé katedry byly převedeny jinam a tak dále,“ vzpomíná na smutné období univerzity vedoucí Katedry dějin umění Ladislav Daniel. Za dobu dvaceti let absolvovalo obory nejméně dva a půl tisíce studentů. Teď se mohli po letech všichni znovu potkat a společně zavzpomínat.

Setkání doplnil bohatý program - například promítání dokumentů absolventů katedry nebo hudební vystoupení v kapli. Velké ovace ale sklidilo ojedinělé divadelní vystoupení sdružení Buď sám sebou, které tvoří bývalí i současní pedagogové všech tří uměno-vědních kateder.

„Tuším, že v antickém Římě měli takový svátek, že jednou za rok páni obsluhovali otroky, a když studenti hrají celý rok divadlo pro nás, řekli jsme si, že při této příležitosti to obrátíme a nabídneme něco my jim,“ vysvětluje, jak vznikl nápad „profesorského divadelního souboru“, profesor Jiří Štefanides.

Setkání studentů, absolventů i profesorů
Setkání studentů, absolventů i profesorů
Více fotek
  • Setkání studentů, absolventů i profesorů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1730/172937.jpg
  • Hudební vystoupení autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1730/172938.jpg
  • Divadelní představení autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1730/172939.jpg