Bruntál má nový hřbitov

Bruntál - Bruntál má zcela nové pohřebiště. Stávající hřbitov ve městě je totiž plný a už ho nebylo možné rozšířit. Stavba, která bude obyvatelům sloužit příštích několik set let, vznikla na Uhlířském vrchu a požehnali jí zástupci církve římsko-katolické, husitské i protestantské. Podle ředitele Technických služeb Bruntál se ale bude na starém hřbitově pohřbívat ještě do dubna příštího roku.

Nové pohřebiště v Bruntále se rozkládá na místě bývalé sopky. Je tady místo pro klasické pohřbívání, ale také vsypová nebo rozptylová loučka a takzvané kolumbárium, které slouží k umístění uren. „Pohřbívat se tady začne bezprostředně po otevření tohoto nového pohřebiště. Už se hlásili i první zájemci o kolumbárium, protože to je nový způsob pohřbívání, to na starém hřbitově nebylo,“ říká ředitel Technických služeb Bruntál Petr Fiala.

Pohřebiště zdobí pouze jednoduchý kříž, který na sobě nenese prvky žádné církve. Místu posledního odpočinku tak přišli požehnat hned tři duchovní. „Je na krásném místě uprostřed přírody a myslím že to bude místo, kam budou lidé rádi chodit, nejen proto, že zde třeba mají někoho, kdo je provázel životem a pomáhal jim, ale bude jim to připomínat celý jejich život,“ myslí si bruntálský děkan František Zehnal.

„Celkové náklady na výstavbu nového hřbitova dosahují částky zhruba 30 milionů korun, hlavní část je financována z rozpočtu města, částečně se podílel stát a také Moravskoslezský kraj,“ uvedl tiskový mluvčí Bruntálu Jiří Ondrášek. Stávající bruntálský hřbitov leží uprostřed městské zástavby, pohřbívá se tu asi 200 let a bude se pohřbívat ještě do jara příštího roku. V současné době je už ale pohřebiště plné. Vedení města uvažovalo o nové výstavbě už od 80. let minulého století.

Požehnání místu posledního odpočinku
Požehnání místu posledního odpočinku
Více fotek
  • Požehnání místu posledního odpočinku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2061/206031.jpg
  • Kolumbárium autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2061/206032.jpg