Policie musela baníkovce uklidňovat varovnou střelbou

Ostrava - Policisté v noci na dnešek varovnou střelbou v Ostravě-Porubě uklidňovali rozvášněný, asi čtyřicetičlenný dav radikálních příznivců fotbalového klubu Baník Ostrava. Dva policisté jsou zraněni, čtyři útočníci byli zadrženi. Konflikt se odehrál před restaurací Parlament, kde se rowdies a také pravicoví extremisté pravidelně scházejí.

Do restaurace v Maďarské ulici nejprve před půlnocí dorazila policejní hlídka. „Řešili úplně jiné oznámení. Přítomnost policistů ale u přítomných zvyšovala agresivitu,“ popsala začátek konfliktu policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Dodala, že policisté povolali posily. Na místě zasahovalo nakonec několik desítek uniformovaných strážců pořádku jak z řad státní, tak i městské policie.

Dav policisty vytlačil z restaurace na ulici. Situace vyvrcholila útokem asi 40 převážně opilých lidí na policisty před restaurací. „Házeli na ně různé předměty, například láhve,“ řekla Holčáková. Útočníci policisty napadli i pěstmi a kopali je. Dva policisté utrpěli zranění lehčího až středního charakteru. Situace se uklidnila až v okamžiku, kdy jeden z policistů pro výstrahu vystřelil do vzduchu. Po tom se část agresorů rozprchla po okolí.

Video Reportáž Evy Lankočí
video

Reportáž Evy Lankočí

„Na místě jsme zadrželi čtyři útočníky ve věku od 16 do 23 let. Někteří z nich už dříve měli problémy se zákonem v souvislosti s násilím na fotbalových stadionech,“ řekla mluvčí. Dodala, že zadržení jsou nyní podezřelí z výtržnictví a násilí proti úřední osobě.

Tři ze zadržených byli v době útoku pod vlivem alkoholu. V průměru nadýchali kolem dvou promile. Policisté případ dál prošetřují. Vyslýchají svědky. Hledají i takové, kteří útok davu proti zasahujícím kolegům natočili na kameru či mobilní telefony. „Záznamy by nám pomohly při hledání a usvědčení dalších útočníků,“ řekla mluvčí.