Dukovany kontroluje zahraniční mise OSART

Dukovany (Třebíčsko) - V Jaderné elektrárně Dukovany dnes začala třítýdenní kontrolní mise OSART, která má prověřit bezpečnost celého komplexu. Čtrnáct expertů z devíti zemí bude prověřovat provozování dukovanských atomových bloků do 23. června. Misi zajišťuje Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), naposledy Dukovany kontrolovala před deseti lety.

„Mise má za cíl prověřit kompletní bezpečnost jaderné elektrárny. Očekáváme, že dostaneme maximálně nějaké drobné doporučení,“ uvedl k OSART ředitel odboru hodnocení jaderné bezpečnosti ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Jiří Veselý. „Elektrárna má zhruba dva roky na to, aby se s tím vypořádala,“ doplnil mluvčí dukovanské elektrárny Petr Spilka.

Následovat bude krátká kontrolní mise. „Je to, jako kdyby se prověřoval řidič. Neprověřuje se, jestli jedete mercedesem, nebo 'oktávkou', ale způsob jeho jízdy,“ dodal mluvčí Spilka.

2 minuty
Reportáž Radovana Daňka
Zdroj: ČT24

Dukovanská elektrárna je v provozu přes čtvrt století. Zatím stále drží postavení největšího domácího zdroje elektřiny. Loni do sítě dodala 14,176 terawatthodiny (TWh) proudu. Mise se zde koná potřetí, naposled přijeli komisaři před deseti lety. Zahraniční odborníci prověřovali chod Dukovan i v roce 1989. Tentokrát jde o 162. misi programu, který MAAE uplatňuje v elektrárnách celého světa od roku 1982.

První část mise se týkala kontroly výcviku personálu na trenažéru. Odborníci se zajímali o organizaci výcviku, témata cvičení a také o průběh řešení simulovaných poruchových stavů. Pro každého ze 14 zahraničních kontrolorů (mj. z Arménie, Německa, Maďarska, Británie nebo USA) je v elektrárně připraven také kancelářský box s počítačem a s vybavením nutným pro pohyb v elektrárně.

Mise se zaměří i na možné přírodní katastrofy

Mise OSART byla dlouhodobě plánována. Kvůli problémům, které postihly japonskou jadernou elektrárnu Fukušima po březnovém ničivém zemětřesení a následné vlně tsunami, se ve druhé polovině roku budou v Dukovanech provádět zátěžové testy. Podle dohody se tak kvůli Fukušimě bude zkoumat všech 143 reaktorů v EU. V dukovanské elektrárně půjde například o analýzy zaměřené na dopad extrémního sucha, mrazu, záplav a vichřice.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...