Moravské divadlo nastudovalo Verdiho operu

Moravské divadlo v Olomouci nastudovalo novou premiéru - operu Simon Boccanegra Giuseppe Verdioho. Podle tvůrců je paralelou na situaci v současné společnosti. Děj totiž provází intriky a korupce ve vládnoucích vrstvách. Poprvé ji divadlo uvede v pátek večer.

Simon Boccanegra – charismatický hrdina bojuje proti zkorumpované společnosti, ve které se rozdělují tituly a funkce za úplatu, přátelstvím a porozuměním. Děj opery se odehrává v Janově ve 14. století, kdy město sužovaly konflikty přívrženců papeže a císaře.

„Janov, bohatá silná mocnost, ekonomicky zdatná, se potácí ve vnitřních intrikách, rozporech, moc koroduje korupcí. Pro české diváky to bude něco nového,“ říká režisér inscenace Michael Tarant.

Video Reportáž Moniky Bezuchové
video

Reportáž Moniky Bezuchové

Už 21. operu od Verdiho, kterou Moravské divadlo uvedlo, nastudoval soubor v italském originále. Hra je podle divadelníků výjimečná také svou velikostí.

Podle představitel titulní role Jakuba Kettnera je také velmi náročná. „Scény jsou nabité akcemi, souboji a čímsi ještě,“ říká pěvec. 

Protože Verdi byl jak melodik, tak bytostný dramatik, spojily se pro tento divadelní kus dva soubory – činohra s operou.

Na své si přijdou příznivci romantických děl. Titul totiž není ošizen o motivy jako je ztráta a znovunalezení dítěte, přátelství a zrada, nebo touha po pomstě.