Adoptuj si svého dědečka!

Brno - Většina lidí v domovech pro seniory trpí osamělostí a chybí jim kontakt s blízkými. Společnost Maltézská pomoc proto rozjela projekt Adopce seniorů, který má starším lidem v podobné situaci pomoci. Mladí dobrovolníci ve svém volném čase dělají společnost seniorům, kteří už nikoho nemají anebo se jim vlastní příbuzní nemohou tolik věnovat.

Pod patronátem Maltézské pomoci už svého seniora v Brně adoptovalo 29 dobrovolníků.
Jednou z dobrovolnic je i Jarka Skřivánková. „Přemýšlela jsem, jak smysluplně využít volný čas. O této možnosti jsem se dozvěděla na internetu,“ řekla mladá žena. Už čtyři měsíce tak dochází do domova pro seniory v Brně-Vinohradech. Tam se jejím adoptovaným „dědečkem“ stal pan Vladimír.

„Vždycky se pozdravíme a pak jedeme dolů - dozvěděla jsem se totiž, že pan Vláďa má hrozně rád chlebíčky. Povídáme si spolu o všem možném,“ tvrdí dobrovolnice.

Ze své milé společnice má pan Vladimír velkou radost. „Povídáme si spolu. Jaruška je bezvadná holka,“ tvrdí.

Adopce dobrovolníkům nepřináší jen dobrý pocit, spojení mezi dříve docela neznámými lidmi někdy dokáže přerůst do blízkého přátelství a téměř rodinného vztahu. „Řekla bych, že za tu dobu se náš vztah posunul dál. Pan Vláďa je moc příjemný člověk, dnes už ho opravdu beru jako součást rodiny,“ svěřila se Jarka Skřivánková.

Video Jarka Skřivánková o zkušenostech s Adopcí seniorů
video

Jarka Skřivánková o zkušenostech s Adopcí seniorů

Koordinátoři projektu jsou nadšení - zájemců o „adopci“ nového dědečka nebo babičky přibývá. „Snažíme se tento projekt v Brně více rozjet. Myslím si, že se nám to docela daří, teď jsme měli dokonce o stoprocentní nárůst dobrovolníků než v předminulém roce,“ uvedla Markéta Studená.

Počet dobrovolníků by Maltézská pomoc ráda ještě alespoň zdvojnásobila. Pomáhat chce začít i osamělým lidem, kteří žijí mimo seniorské domovy.

Lidé, kteří by se do projektu Adopce seniorů také rádi zapojili jako dobrovolníci, se mohou obrátit na brněnské centrum Maltézské pomoci. Kontakt: Markéta Studená, tel. +420 736 620 810. Více informací: http://www.maltezskapomoc.cz/.