Tisíce poutníků přivítají nový rok na Hostýně

Hostýn - Oslava příchodu nového roku nemusí být jen ve znamení bujarých večírků, ale i tichého rozjímání. Například na Svatém Hostýně na Kroměřížsku dají tisíce lidí přednost modlitbám. Mnozí poutníci se na místo vypravili v předstihu, dopravci pro ně vypravili mimořádné spoje.

Duchovní oslava začátku nového roku, bez alkoholu a petard. Právě kvůli tomu se dnes na vrchol Svatého Hostýna na Kroměřížsku chystá vyrazit na pět tisíc poutníků. V nejznámějším moravském poutním místě stráví věřící první vteřiny nového roku na slavnostní mši. Bohoslužba začne o silvestrovském večeru v deset hodin, po půlnoci bude všem poutníkům požehnáno do roku 2012. „Ten nový úsek času považujeme za dar, a proto přicházíme na začátku roku poděkovat. Místo abychom se ničili, chceme se posilovat,“ uvedl rektor baziliky na Svatém Hostýně Jiří Šolc. 

Lidé stráví Silvestrovský večer modlitbami
Lidé stráví Silvestrovský večer modlitbami

Na vrchol 735 metrů vysokého Hostýna se chystá i pětašedesátiletý Josef Psík. Navzdory přívalům sněhu, ledovce či větru si dnes o půlnoci půjde pro novoroční požehnání. Na místo přijel už včera. Pohodlí u televize beze všeho vyměnil za strohý pokoj v poutním domě. Vše mu vynahradí duchovní zážitek. „Ta bohoslužba je svým způsobem fascinující. Dobije vás a od Matky Boží jdeme s požehnáním do nového roku,“ popsal své pocity kojetínský poutník Josef Psík.

Pro návštěvníky byly vypraveny i mimořádné spoje. Posilové vlaky vyjely z Brna, Hodonína nebo Olomouce. Kdo nechce či nemůže absolvovat pětikilometrovou cestu k mariánské bazilice pěšky, může využít autobus. Mimořádné autobusy pojedou na Silvestra až na Svatý Hostýn od 19:30, v návaznosti na příjezdy vlaků na nádraží v Bystřici pod Hostýnem. Rovněž po půlnoční mši odvezou autobusy poutníky zpět na vlakovou zastávku. 

Mariánská legenda Svatého Hostýna

0Svatý Hostýn je významné mariánské poutní místo. Pravděpodobně již v pozdním středověku byla na vrcholu postavena kaple Panny Marie, která vydržela do roku 1658. Podle legendy zachránila Panna Marie zdejší lid před Tatary, kteří ve 13. století vtrhli na Moravu. Obyvatelé se před nájezdníky ukryli na kopec Hostýn do rozvalin keltského hradiště a vzývali na pomoc Pannu Marii. Ve chvíli, kdy se Tataři šikovali k útoku na vrchol kopce, se strhla bouře, blesk udeřil do nejvyššího chána a zabil ho. Tataři se stáhli a lidé byli zachráněni.

Na kopci Hostýn dnes stojí barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie a jezuitský noviciát. Pod vrcholem se nachází pramen, který má podle tradice zázračné uzdravující účinky.