Matky s dětmi v azylových domech nedostaly dávky. Prosí o pomoc

Brno - Do mimořádně tísnivé životní situace se dostaly matky s dětmi z azylových domů. Kvůli pozdějšímu termínu vyplácení dávek jim chybí peníze na základní životní potřeby. Vedoucí Domova svaté Markéty doslova bije napoplach, že děti mají hlad. A proto prosí veřejnost o pomoc. Úřady tvrdí, že nepochybily. Na výplatu dávek mají celý měsíc.

Za vším stojí přesun agendy sociálních dávek na úřady práce a sjednocení data jejich vyplácení. Způsobily existenční problémy čtrnácti matkám s dětmi z Azylového domu svaté Markéty v Brně. S penězi vycházely přesně na den a posunutí výplaty je dostalo do pasti. „Problém je to vlastně ve všem, protože nemám pro dceru na obědy, na jídlo, na základní věci,“ poslala tíživou situaci jedna z matek. „Vzhledem k tomu, že je to můj jediný měsíční příjem pro mě a pro syna, nemůžu koupit ani známku na tramvajenku, nemůžu mu zaplatit pomůcky do školy ani obědy,“ dodala druhá.

Podle sociální pracovnice Domova Taťány Bočkové ženám chybí příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. „Klientky, které nemají práci a nepobírají rodičovský příspěvek, v tomto měsíci dostaly jen přídavek na dítě. To je 600 korun v případě jednoho dítěte,“ popsala Bočková. Charita jako zřizovatel azylových domů tak nejvíce strádajícím matkám už připravila balíčky se základními potravinami. Azylové domy by přesto přivítaly i pomoc zvenčí.

Video Vedoucí Domova svaté Markéty Marie Popovská prosí o pomoc
video

Vedoucí Domova svaté Markéty Marie Popovská prosí o pomoc

„Chceme poprosit veřejnost o pomoc, aby našim matkám lidé přinesli alespoň základní balené potraviny, jako je mléko, máslo, cukr, margarín, olej, aby z nich mohly mámy svým dětem něco uvařit. Ty děti mají skutečně hlad,“ uvedla Marie Popovská, vedoucí  Domova sv. Markéty. V domově matky nacházejí dočasné útočiště od roku 1994. V současné době má 28 bytových jednotek a slouží těhotným ženám a ženám s dětmi v tísni z celé Moravy, a tak je i vyplácení dávek na různým okresních úřadech práce.

Úřady práce, které mají dávky vyplácet, v opožděné platbě problém nevidí. Mají povinnost vyplatit dávky do konce měsíce, což prý stihnou, a slibují, že v dalších měsících se tak už bude dít v pravidelných intervalech. Pokud datum výplaty způsobuje někomu problémy, může zažádat o mimořádnou hotovostní výplatu. 

„Systém dávek hmotné nouze funguje tak, že podle zákona je termín výplaty celý měsíc, to znamená 31. ledna. To, že řada obecních úřadů v minulých letech, v minulých měsících vyplácela ty dávky zásadně na začátku měsíce, to je samozřejmě věc, se kterou je potřeba se srovnat, nicméně pokud ten systém zavádíme celorepublikově, tak samozřejmě musíme dodržet určité rozložení výplaty dávek, no a pak se samozřejmě může stát, že některé dávky přicházejí v jiný den, než přicházely v minulých letech,“ uvedl na vysvětlenou ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.