Olomouc vyhlásila válku potkanům

Olomouc - 400 kilometrůpotrubí a šest a půl tisíce kanalizačních vstupů projde kontrolou při obrovské deratizaci, kterou odstartoval provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku. Proti potkanům deratizátoři bojují dvakrát ročně, protože způsobují velké škody a šíří nemoci.

Jeden pár potkanů může mít i 800 potomků ročně. Navíc podle odborníků je každý třetí potkan nakažený chorobami. Proto hází deratizátoři do kanálů nástrahu – granule smíchané se zrnem. Po požití hlodavec během pěti dnů zemře. Moravská vodárenská letos při deratizaci v Prostějově, Olomouci a Uničově spotřebuje téměř dvě tuny nástrah. Správci kanalizační sítě se statisícová investice do hubení škůdců vyplatí. Ročně totiž utratí nemalou částku i za likvidaci škod, které právě potkani způsobí. „Pokud je zrezlá část potrubí, tak se tou zrezlou skvrnou prohrabou. Hlavně ale hromadí potravu a tím zacpávají ty trubky,“ uvedla tisková mluvčí společnosti Helena Koutná.

Video Reportáž Moniky Bezuchové
video

Reportáž Moniky Bezuchové

Lidem ale mohou hlodavci uškodit nejvíce na zdraví. Jsou častým přenašečem takzvané leptospirózy. Podle odborníků stačí k nákaze i malý kontakt s nakaženým. „Doma chovaný potkan utekl, vlezl do kanalizace, za několik dní se vrátil pokousaný od divokých potkanů. Do 14 dnů skončil jeho majitel na JIPce,“ upozorňuje Libor Mazánek z Krajské hygienické stanice Olomouc. Tato bakterie totiž může napadat vnitřní orgány jako játra, srdce nebo ledviny a pokud má nemoc těžký průběh, může se pacient potýkat i s trvalými následky.