Turistické pochody Tři studánky a Přes tři hrady

Začátek května byl na Rychnovsku ve znamení turistických pochodů. Prvního května si do přírody vyšlápli příznivci tří studánek, v sobotu 5. května pak milovníci pochodu Přes tři hrady.
Obě akce měly ale jedno společné, na přípravě se podíleli lidé z občanského sdružení Má vlast, můj domov ze Záměle.

Přibližně stovka turistů, ale také rodičů se svými malými dětmi, vyrazila ke třem studánkám, o které členové sdružení pečují. V lese nad obcí u studánky zasvěcené panně Marii proběhl malý obřad čištění studánky, nechybělo ani posvěcení pramenité vody zdejším farářem. Prvomájové Putování ke studánkám bylo navíc jubilejní desáté.

Video Reportáž Davida Langra
video

Reportáž Davida Langra

O čtyři dny později do tří obcí na pomezí rychnovského a orlickoústeckého okresu – do Sopotnice, Žampachu a Potštejna – přijelo několik tisícovek turistů a cyklistů, aby se zúčastnili 40. ročníku pochodu Přes tři hrady. Nejméně náročná trasa, označená jako bezbariérová, vedla opět přes Záměl, kde členové občanského sdružení Má vlast připravili pro děti, ale i pro dospělé speciální soutěžní Floriánkovu stezku. Zájem účastníků pochodu o soutěže byl obrovský a nikomu z nich fronty pro splnění jednotlivých úkolů – a to i díky příjemnému počasí – rozhodně nevadily.