Do podzimu vyroste v Mikulčicích nová základna pro archeology

Mikulčice (Hodonínsko) - V areálu velkomoravského hradiště Valy by se měla začít stavět nová základna pro tamní archeology za asi 70 milionů korun. Peníze by měl poskytnout stát. Původní základna vyhořela v roce 2007 kvůli technické závadě. Při požáru tehdy zahynul noční hlídač. Nová základna bude stát na jiném místě.

Součástí nové základny kromě pracoven a laboratoří bude také depozitář pro objevené artefakty. „Snažili jsme se ji navrhnout jako město. Lidé tam totiž bydlí i pracují. Budou tam laboratoře, depozitář, knihovna i ubytovna,“ přiblížil nové centrum architekt Petr Pelčák. 

Video Archeologové se těší na nové zázemí
video

Archeologové se těší na nové zázemí

„Celých pět let se pracovalo na základně. Tři roky jsme ztratili nejrůznějšími jednáními s úřady, ale i s Ministerstvem kultury. Bylo třeba zajistit i mnoho povolení, takže po administrativních překážkách se vlastně začalo projektovat až před dvěma lety,“ vysvětlil zdržení vedoucí výzkumu Lubomír Poláček.

Původní archeologické centrum bylo v bezprostřední blízkosti hlavních vykopávek. Nové bude vzdáleno asi kilometr od základů hradu s knížecím palácem, který se tyčil nad Valy.  

Video Požár zlikvidoval základnu archeologů - archivní záběry
video

Požár zlikvidoval základnu archeologů - archivní záběry

V lokalitě, kde má základna vyrůst, provedli archeologové záchranný výzkum. Vědci tam našli čtyři pozůstatky po chatách. Zřejmě je obývali nejchudší obyvatelé hradiště, které mohlo být podle odborníků bájným Veligradem – velkomoravským hlavním městem, jež dosud nebylo nalezeno. Při výzkumu našli archeologové také kousky keramiky, brouky, mlecí kameny, železné nože a například i kování od věder.

/*json*/{"map":{"lat":48.804284303239,"lng":17.086486816406,"zoom":17,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Mikulčice by se i se sousední slovenskou obcí Kopčany, v níž leží kostel z dob Velké Moravy, měly stát v budoucnu jednou z památek UNESCO. S návrhem na zápis do jejich seznamu počítá Česká republika a Slovensko v roce 2013.