Po domácím triumfu míří Němec za křišťálovým glóbem

Předklášteří – Už jen jediné vítězství chybí travnímu lyžaři Janu Němcovi k jubilejnímu sedmdesátému triumfu v závodech světového poháru. Zatím naposledy stanul na nejvyšším stupni při domácím klání v Předklášteří, a tak si upevnil celkové vedení v letošním seriálu.

Velmi obtížná trať a výborná atmosféra, to jsou hlavní parametry závodu Světového poháru v travním lyžování v Předklášteří. I proto jej komise FIS vyhlásila nejlepším závodem roku. Domácí fanoušky ale ještě více muselo potěšit jiné prvenství. Šestatřicetiletý domácí závodník Jan Němec nedal soupeřům šanci v náročném slalomu a po třetím místě z obřího slalomu přidal další body do celkové klasifikace. „Tyto body jsou velmi cenné, zvlášť když jsem je získal na trati, kterou dobře znám,“ ocenil vlastní výkon Jan Němec.

Největším Němcovým soupeřem tak zůstává Ital Eduardo Frau. S tím se v dalších závodech utká o prvenství v seriálu a křišťálový glóbus.  „Výborně lyžoval, pak se začal věnovat skokům na lyžích. Po té ztloustl a dal se na travní lyžování, které mu jde taky,“ uznal s úsměvem soupeřovy kvality Němec. Další ze soupeřů – Švýcar Mirko Hueppi minul branku a závod nedokončil.

Z dalších českých závodníků skončil nejlépe Martin Štěpánek na pátém místě ve slalomu. Ten ale nebyl spokojen s náročnou tratí ve druhém kole, kterou stavěl švýcarský trenér Caderas. Prudký nájezd do branky na hraně svahu se totiž stal několika závodníkům osudný.

Mezi ženami dojela z českých závodnic nejlépe na pátém místě v obřím slalomu juniorka Kotyzová. Závod tentokrát zpestřila i účast amerických závodníků, kteří s travním lyžováním teprve začínají.