Začíná Masters of Rock, festival zažil svatbu

Vizovice – Ve znamení několika poprvé bude letošní ročník festivalu tvrdé hudby Masters of Rock ve Vizovicích. Na čtyřdenní akci vystoupí desítky českých i zahraničních kapel. Festival vůbec poprvé zažil také rockovou svatbu přímo na jednom z pódií.

Potkali se na Masters of Rock, každoročně jej navštěvují a tak se tady symbolicky také vzali. Snoubenci si své „ano“ řekli hned první festivalový den v 15 hodin.  „Proč tady? Prostě atmosféra je super! A to, co začalo, tak musí tady skončit,“ řekl ženich Vladan Býma.

„Svatby už jsme dělala na různých místech, ale abych dělala svatbu v kotli při desetitisících návštěvnících, to jsem ještě nezažila,“ vysvětlila místostarostka Vizovic Zuzana Štalmachová (ČSSD).

Video NO COMMENT: Svatba Vladana a Lenky na Masters of Rock
video

NO COMMENT: Svatba Vladana a Lenky na Masters of Rock

Do Vizovic letos míří hudební příznivci ze 34 zemí, například i z Brazílie, USA, Kanady či Singapuru. Na Zlínsko každoročně dorazí přes 20 000 vyznavačů metalu, počet obyvatel pětitisícových Vizovic tak naroste až pětinásobně. I když festival startuje až dnes, první nedočkavci se do Vizovic sjížděli už od pondělí. „Hrozně mě zajímá muzika a rád se pobavím s lidma, který znám takhle z dálek. Tak jsem tady,“ řekl jeden z účastníků. Další dodal: „Vykládáme si, co jsme dělali celý rok, případně popijeme nějaké mlíko.“

Na návštěvníky čekají koncerty 70 kapel z 13 zemí. „Hlavní hvězdou letošního ročníku je finský fenomén Nightwish. Kapela, která se řadí mezi nejúspěšnější kapely posledních deseti let,“ uvedl ředitel pořádající agentury Jiří Daron.

Nightwish představí svůj nový počin nazvaný Imaginaerum, metalové album plné fantazií zahalených v surrealistickém hávu. „Jde o vskutku fantastické hudební dílo o 13 písních, ke kterému kapela dokonce natočila muzikálový film, kde jsou videoklipy k jednotlivým písním propojeny dialogy v jednu souvislou dějovou linii,“ uvedla Martina Benešová z pořádající agentury Pragokoncert.

Metaloví fanoušci mohou od středy dopoledne zadarmo stanovat na označených loukách kolem likérky, kam ale nebude povolen vjezd autem, nebo mohou využít nabídky privátních kempů. Stejně jako loni bude zakázáno parkování podél silnice I/49. Parkovat lze podél jedné strany staré zádveřické cesty, vedoucí od Zádveřic až do Vizovic, a také až směrem na Těchlovský kopec a do Slušovic. Dopravu bude řídit policie.


Na Masters Of Rock dorazí s dosud největší pódiovou show také zástupce nizozemského symfonic-metalu Within Temptation. Světovou premiéru písně složené speciálně pro české fanoušky přichystali švédští Sabaton a poprvé na festivalu v Česku zahrají legendární Irové Thin Lizzy. Událostí pro fanoušky metalu bude i vystoupení německé kapely Unisonic, ve které se po 24 letech společně představí bývalí členové skupiny Helloween Michael Kiske a Kai Hansen.

Návštěvníci se mohou těšit také na německé Edguy, do Vizovic opět přijedou i oblíbené finské formace Stratovarius a Korpiklaani. Fanoušky čistokrevného hard rocku potěší světový comeback Švýcarů Gotthard s novým zpěvákem v čele, vůbec poprvé pak ve Vizovicích vystoupí americká power metalová kapela Kamelot. K lákadlům budou patřit i další Švédové Arch Enemy, Deathstars či Tiamat nebo němečtí Freedom Call. Česká metalová legenda Arakain si na Masters zase přiveze exkluzivního hosta - Lucii Bílou.

Brány likérky se otevřou ve čtvrtek 12. července ve 12:00, první kapela Legendy se vrací vystoupí o dvě hodiny později. Novinkou je letos to, že kompilační festivalové CD obdrží letos každý návštěvník, nejen prvních 10 000 lidí, co projde bránou.

Podrobný program najdete na stránkách festivalu.


Stejně jako každý rok i letos jsou pro návštěvníky festivalu připravené speciální vlakové spoje. Míří z Vizovic do Zlína, v pondělí nad ránem pak také do Otrokovic a Prahy.

Festivalové vlaky

13. - 15. 7.      02:30     Vizovice - Zlín-Střed (02:55)
16. 7.              00:45     Vizovice - Otrokovice (01:30)
16. 7.              04:50     Vizovice - Zlín-Střed - Praha Hl. n. (08:50)
16. 7.              10:15     Vizovice - Otrokovice (11:05)


Na návštěvníky čeká řada novinek – speciální kelímky nebo bankomaty

Poprvé v historii Masters of Rock se bude pivo čepovat do vratných, zálohovaných kelímků. Speciální kelímky s očkem na připnutí za pásek nebo kapsu se na velkých zahraničních festivalech používají už několik let. Do oběhu půjde také sedm tisíc reklamních kelímků Masters of Rock.

Nově si také návštěvníci mohou nechat změřit hladinu alkoholu v krvi. Stánky budou u obou vstupů do areálů. U hlavní brány do likérky Rudolf Jelínek zase lidé najdou bankomat ČSOB a Poštovní spořitelny.

Na festival se tradičně sjíždí až třicet tisíc návštěvníků a podobná návštěvnost se očekává i letos. Na festivalu nevydělají jen jeho organizátoři, ale i místní podnikatelé, kteří se ho už nemohou dočkat. „Vyděláme na nájem, na elektriku, zkrátka na veškeré výdaje, které máme. Festival nás zachraňuje,“ popsal svoji situaci provozovatel restaurace Miroslav Slavík.

Odvrácenou tváří festivalu je hluk do pozdních nočních hodin a místy taky nepořádek. Technické služby budou až do konce festivalu pracovat nonstop. Festival skončí přesně o půlnoci z neděle na pondělí.