Greplův dům poskytne zázemí úředníkům

Vyškov - Dělníci s těžkými stroji začali ve Vyškově pracovat na rekonstrukci Greplova domu. Zchátralá kulturní památka ze šestnáctého století hyzdí vyškovské náměstí od roku 1989. Oprava budovy, která už byla nebezpečná i pro kolemjdoucí, vyjde na 109 milionů. Do opravené stavby se přestěhují jednotlivé odbory městského úřadu, které jsou teď roztroušené po Vyškově.

Okolo Greplova domu v centru Vyškova chodili místní s hrůzou víc než dvacet let. Z budovy opadávala fasáda a uvnitř hrozilo propadnutí stropů. Teď ale kulturní památku obsadili dělníci a pustili se do její opravy. „Budeme se snažit objekt zabezpečit i z hlediska statiky, protože po této stránce je ve velice špatném stavu,“ potvrdil stavbyvedoucí Pavel Láníček.

Greplův dům vznikl původně jako správní budova biskupského panství v 16. století. Po rozsáhlém požáru Vyškova v polovině 18. století se budova proměnila v nájemní dům. Do roku 1989 v domě sídlil Okresní podnik služeb, pak už objekt jen chátral. Nakonec ho v roce 2008 koupilo město za 15,5 milionu korun.

Video Greplovým domem provádí investiční technik Jaroslav Švirák
video

Greplovým domem provádí investiční technik Jaroslav Švirák

Ještě před samotnými dělníky ale všechny místnosti a zákoutí domu prozkoumali archeologové a odborníci. „Byly zde provedeny tři průzkumy. První byl průzkum omítek, druhý zachovaných dřevěných prvků, kdy bylo zjištěno, že trámy byly ze stromů pokácených v 17. století. Realizoval se zde i záchranný archeologický průzkum, při něm se ale nic zajímavého nenašlo,“ řekl investiční technik Jaroslav Švirák. 

Rekonstrukce renesančního domu má být hotová v říjnu příštího roku, pak dělníky vystřídají úředníci. „V budově bude sídlit asi 50 úředníků. Teď máme odbory dislokovány ve třech budovách po městě. Přinese to komfort, kdy veškeré odbory budou v jednom objektu,“ vysvětlil starosta Vyškova Karel Goldemund (ČSSD).

Celou opravu musí Vyškovští zaplatit ze svého. Na rekonstrukci Greplova domu se totiž nevztahují žádné dotace.