Můžu dosáhnout na medaili i vypadnout v prvním kole, říká olympijská naděje

Brno – Na start v jedné z nejmladších olympijských disciplín se v Brně připravuje nadějná česká bikrosařka Romana Labounková. Na anglickou půdu vzpomíná ráda, na květnovém mistrovství světa v Birminghamu totiž vybojovala bronz. Třiadvacetiletá závodnice doufá, že jí štěstí bude přát i na londýnské trati.

Kromě polykání hodinových dávek v sedle kola na bikrosové dráze nabírá Romana Labounková sílu i v posilovně brněnské Fakulty sportovních studií, mateřské školy, kde studuje fyzioterapii. Česká olympijská naděje přiznává, že připravovat se ve finální fázi na boje pod pěti kruhy bez kola pro cyklistku moc obvyklé není. Její závodní speciály ale nabraly z jihomoravské metropole směr Švýcarsko, kde bude Labounková ladit olympijskou formu. „Máme před sebou čtyři dny ve Švýcarsku, protože tam mám šanci trénovat na superkrosovém starťáku, který je podobný tomu v Londýně. Takový v Česku nemáme,“ popsala další tréninkový plán česká reprezentantka v bikrosu.

Bikrosový závodRomana Labounková

Narodila se 27. 4. 1989.

Na kole závodí od šesti let. Jezdí disciplíny BMX a 4X za brněnský tým Pells. V Brně také studuje fyzioterapii.

Na světových šampionátech získala třikrát bronzovou medaili, dokonce zlatou dokázala vybojovat na ME ve fourcrossu. 


O sadu medailí se ve městě nad Temží utká jen šestnáct závodnic. Startovní pole je nesmírně vyrovnané a do boje o stupně vítězek tak bude chtít promluvit i jezdkyně brněnského týmu Pells. Jejími největšími soupeřkami budou Francouzky, Australanky, Američanky a Novozélanďanka. Na rozdíl od soupeřek pojede na londýnské bikrosové trati svou premiéru, jako nevýhodu to ale Labounková rozhodně nevidí – vydatnými tréninky to v britské metropoli prý dožene. „Závod bude samozřejmě o štěstí, jak se budu ten den sama cítit. Můžu vypadnout hned v prvním kole, nebo postoupím do finále a udělám medaili,“ vidí své naděje Labounková.

Video Rozhovor s Romanou Labounkovou
video

Rozhovor s Romanou Labounkovou

Do Londýna odlétá rodačka z Jeseníku třetího srpna, kdy už by měla mít i definitivně vyléčeno zvrtlé koleno, které by ji tak při výkonu na olympijské dráze nemělo limitovat. „Potřebuji se ještě více sžít s kolem, vylepšit techniku a hlavně skoky, které tady v Česku nejsou, což jedu ještě před odletem natrénovat do Švýcarska,“ přiblížila rezervy česká reprezentantka.

Do adrenalinové loterie olympijské bikrosové trati se Labounková vrhne desátého srpna. Kromě závodění se česká bikrosařka těší i na dění v olympijské vesnici, pěsti bude kromě českých cyklistů držet i kolegům z fakulty. „Také bych chtěla vidět atletiku, ale bojím se, že o vstupenky bude velký zájem. Po závodě pak plánuji s kamarádkou a rodiči výlet na Stonehenge,“ pochlubila se s mimozávodními plány Labounková.